Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Hemimelia piszczelowa

Hemimelia piszczelowa (ang. Tibial hemimelia – TH) jest niezwykle rzadkim, występującym 1 na 1 000 000 żywych urodzeń, schorzeniem. Można ją zdiagnozować za pomocą badania ultrasonograficznego prenatalnego (USG) już w 16 tygodniu ciąży. Wada objawia się skróconą kończyną dolną z deformacjami stawów skokowych (czasem również stóp) i kolan, które z powodu braku więzadeł pobocznych są niestabilne.

W hemimelii piszczelowej mięśnie czworogłowe uda i rzepki mogą być nieobecne, a w przypadku ich obecności mają ograniczoną funkcję. Kość piszczelowa jest skrócona, zdeformowana (dysplastyczna) lub niewykształcona. Kość strzałkowa również może być nieprawidłowa i często jest przemieszczona do stawu kolanowego lub powyżej kolana.

Wypracowano wiele klasyfikacji hemimelii piszczelowej, jednak obecnie złotym standardem w diagnostyce oraz planowaniu dalszego postępowania jest istniejąca od 2003 roku klasyfikacja opracowana przez doktora Drora Paley. Zgodnie z nią, każdy typ i podtyp klasyfikacji wymaga innego leczenia chirurgicznego celem rekonstrukcji kończyny.

Dror Paley jest światowej sławy specjalistą w leczeniu hemimelii. W 2009 r. założył on Paley Orthopeadic & Spine Institute w West Palm Beach na Florydzie USA. Jest to ośrodek całkowicie poświęcony wydłużaniu kończyn i leczeniu złożonych schorzeń ortopedycznych. Instytut oferuje Pacjentom, ale także chirurgom wizytującym, najbardziej zaawansowane technologicznie zabiegi wydłużania i korekcji deformacji kończyn dostępne na świecie.

Doktor Paley zbudował interdyscyplinarny zespół składający się ze światowej klasy chirurgów, w tym dr. Jarosławem Michałem Deszczyńskim oraz dr. Tomaszem Albrewczyńskim, oraz fizjoterapeutów, którzy przy współpracy z Pacjentami i ich rodzinami świadczą opiekę medyczną na jak najwyższym poziomie zgodnym z obecnymi standardami wiedzy klinicznej. Europejskim przedstawicielem amerykańskiego Instytutu jest Paley European Institute (PEI) z siedzibą w Warszawie, który przy współpracy z lekarzami ze Stanów pomógł około 972 dzieciom z całego świata, głównie z Europy i Azji.

Umów się na wizytę w Paley European Institute!