Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Hemimelia strzałkowa

Hemimelia strzałkowa (ang. fibular hemimelia – FH) jest najczęstszą wrodzoną podłużną wadą kończyn dolnych. Występuje między 1 na 50 000-135 000 urodzeń. W hemimelii strzałkowej objawy obejmują brak kości strzałkowej lub jej części. Występują również różnice w długości kończyn, deformacje stopy oraz kolana. Hemimelia strzałkowa to schorzenie, którego przyczyny nie są znane, jednak badania wykazały, że jeżeli geny odpowiedzialne za formowanie się kończyn są aktywowane w nieprawidłowej kolejności, to wzrasta ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

 

Hemimelia strzałkowa – leczenie

W przypadku hemimelii strzałkowej leczenie chirurgiczne ma na celu zajęcie się wszystkimi deformacjami, brakami i rozbieżnościami długości kończyny. Celem leczenia jest osiągnięcie wyrównania kończyn, funkcjonalnej stopy w pozycji stojącej płasko na ziemi, wyrównania stawów biodrowych, kolanowych i skokowych oraz uzyskanie stabilności kolan.

Wydłużanie kończyn to skomplikowany proces, służący skorygowaniu rozbieżności długości kończyn i wrodzonych niedoskonałości w hemimelii strzałkowej. Pomyślny wynik wymaga drobiazgowej techniki chirurgicznej, czujnej obserwacji i intensywnej fizjoterapii. Wyniki wydłużania w dużym stopniu uzależnione są od doświadczonego chirurga i fizjoterapeuty oraz pozostałych członków zespołu. Dzięki procedurom opracowanym przez doktora Paley wiele dzieci uniknęło amputacji kończyny oraz wróciło do normalnego funkcjonowania.

Poza leczeniem chirurgicznym hemimelii strzałkowej kluczowe jest przygotowanie zarówno przed jak i pooperacyjne pacjenta. Jest to możliwe, dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi, składającemu się z lekarza, psychologa, dietetyka oraz fizjoterapeuty, którzy tworzą plan opieki nad pacjentem zarówno przed, jak i po zabiegu. W przypadku chorób układu ruchu nadrzędnym ogniwem w procesie terapeutycznym jest fizjoterapia, dzięki której pacjenci odzyskują większą kontrolę, niezależność i sprawność.

W Paley European Institute leczeniem i fizjoterapią osób z obustronny brak kości strzałkowej zajmują się najwyższej klasy specjaliści z zakresu ortopedii dziecięcej – w tym dr Jarosław Michał Deszczyński i dr Tomasz Albrewczyński.

Wrodzony brak kości strzałkowej u dziecka nie musi wykluczać z normalnego funkcjonowania. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak wiele możemy dla Ciebie zrobić!