Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
W obecnych czasach rozpowszechniony jest siedzący tryb życia. Ma to ogromny wpływ na układ kostny i mięśniowy, który nie jest do niego przystosowany. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała przez długi okres, szczególnie w dzieciństwie, gdy kręgosłup pozostaje w fazie wzrostu, sprzyja powstawaniu wad postawy. Do innych przyczyn ich występowania zalicza się również: wady wrodzone kości i mięśni, wady wzroku i słuchu, przewlekłe infekcje dróg oddechowych i moczowych, schorzenia układu ruchu np.: dysplazja stawu biodrowego, złamania kości kończyn dolnych, młodzieńcze zapalenie stawów, a także zespoły przeciążeniowe.
Występowanie wad postawy ma negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka – często wiąże się z bólem i może prowadzić do obniżenia sprawności.
Wśród najczęściej występujących wad postawy wymienia się:
• skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa) – odchylenie od prawidłowej linii osi kręgosłupa w jednym lub wielu miejscach. Skolioza może pociągać za sobą inne zmiany kostne, w tym w obrębie klatki piersiowej, miednicy i kończyn, a także zniekształcenia narządów wewnętrznych. Wiąże się to z upośledzeniem pracy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego i może realnie zagrażać życiu człowieka. W cięższych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej.
• pogłębioną kifozę odcinka piersiowego (plecy okrągłe; hiperkifoza piersiowa) – jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, powiązane z wysunięciem głowy do przodu i lekko w dół, odstającymi łopatkami, wysuniętymi w przód barkami, zaokrąglonymi ramionami, osłabionymi mięśniami grzbietu i zmianą fizjologicznego ustawienia miednicy. W zaawansowanych przypadkach skutkuje pojawieniem się bólu wynikającego z nieprawidłowego napięcia mięśni, więzadeł i ścięgien oraz ucisku na nerwy, a także z wystąpieniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia i układu oddechowego.
• plecy płaskie – nadmierne spłaszczenie lub całkowity brak fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Występuje łącznie ze zmniejszonym przodopochyleniem miednicy. Prowadzi do ograniczenia i zubożenia form ruchu, hipotonii (obniżone ciśnienie tętnicze), a nawet dystonii (mimowolne ruchy powodujące wyginanie i skręcanie się różnych części ciała).
• pogłębioną lordozę odcinka lędźwiowego (plecy wklęsłe; hiperlordoza lędźwiowa) – nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu, powodujące dolegliwości bólowe w tej okolicy.
Do wad postawy zaliczamy również m.in. plecy okrągło-wklęsłe, stopę szpotawą, stopę koślawą, stopę końsko-szpotawą, płaskostopie, kolana szpotawe, kolana koślawe.
W przypadku podejrzenia wady postawy należy zgłosić się do lekarza ortopedy lub fizjterapeuty, którzy ocenią postawę ciała i w razie konieczności zaproponują odpowiednie postępowanie terapeutyczne – zmianę stylu życia, fizjoterapię lub interwencję chirurgiczną.
W Paley European Institute posiadamy zespół specjalistów, którzy świadczą opiekę medyczną na najwyższym poziomie zgodnym z obecnie obowiązującymi standardami wiedzy klinicznej.