Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Choroby kręgosłupa - najczęstsze schorzenia

Kręgosłup w organizmie pełni bardzo ważne funkcje. Jest podporą całego ciała, utrzymuje jego ciężar, zapewnia równowagę, stanowi „zaczep” dla wielu kości, amortyzuje wstrząsy oraz chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Ma bardzo złożoną strukturę. Jego choroby często wiążą się z bólem, zaburzają sprawność i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Ich występowaniu sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

Do chorób kręgosłupa zalicza się, m.in.:

  1. chorobę zwyrodnieniową – przewlekłe, postępujące schorzenie, które może obejmować różne części kręgosłupa i stanowi najczęstszą przyczynę jego bólów. Tkanki powiązane z kręgami kręgosłupa przedwcześnie się zużywają i ulegają zwyrodnieniu z powodu braku mazi stawowej. Może to wynikać z naturalnego starzenia się organizmu, zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, zbyt wysokiej masy ciała, przebytych urazów, wad postawy, przeciążenia organizmu, chorób autoimmunologicznych, zmian hormonalnych i innych;

  2. przepukliny krążków międzykręgowych;
  3. osteoporozę;
  4. pierwotne i przerzutowe guzy nowotworowe;
  5. złamania;
  6. zwichnięcia i podwichnięcia stawów międzykręgowych;
  7. zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa (spondyloartropatie), w tym: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenia związane z niektórymi przebytymi infekcjami, zapalenia stawów towarzyszące zapaleniom jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna).

Ponieważ ból oraz zaburzenia czuciowe i ruchowe wynikające ze zmian strukturalnych i urazowych kręgosłupa mogą pojawiać się w miejscach niedotkniętych bezpośrednio chorobą, postawienie odpowiedniej diagnozy i ustalenie właściwego planu leczenia często jest problematyczne. Wymaga to współpracy wielu specjalistów – lekarzy rodzinnych, ortopedów, neurologów, neurochirurgów, fizjoterapeutów i innych.

Bólu kręgosłupa nie należy bagatelizować. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie jego przyczyn i rozpoczęcie właściwego leczenia, ponieważ nieleczone choroby mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym również do stałego niedowładu lub kalectwa. Swoje zdrowie oddaj w ręce najlepszych specjalistów – lekarzy, fizjoterapeutów i ortotyków Paley European Institute.