Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
Przepuklina oponowo–rdzeniowa (MMC) to ciążka, wrodzona wada układu nerwowego. Występuje u 1 na 2000 żywych urodzeń, z czego częściej u dziewcząt. Przepuklina oponowo-rdzeniowa u dzieci polega na niezamknięciu i niezrośnięciu się elementów cewy nerwowej. Powoduje to rozszczep kręgosłupa i powstanie otworu, do którego może się przedostać worek oponowy (przepuklina oponowa) lub worek oponowy kręgosłupa z korzeniami i rdzeniem kręgowym (przepuklina oponowo-rdzeniowa) albo może dojść do niezamknięcia się skóry z wynicowaniem tych wszystkich elementów.
Przepuklina oponowo-rdzeniowa z jej charakterystycznymi objawami powstaje w czasie pierwszych tygodni życia płodowego. Rozpoznaje się ją prenatalnie w badaniu USG lub po narodzinach dziecka. Ma podłoże genetyczne, a na jej wystąpienie wpływa przyjmowanie przez matkę leków przeciwdrgawkowych – karbamazepiny oraz pochodnych kwasu walproinowego, a także niedobór kwasu foliowego w ciąży. Do rozwoju wady mogą się również przyczyniać: infekcje, naświetlanie promieniami rentgenowskimi, palenie papierosów czy przyjmowanie narkotyków w czasie ciąży. Ryzyko wystąpienia przepukliny oponowo-rdzeniowej można obniżyć poprzez suplementowanie kwasu foliowego u kobiet planujących ciążę i w pierwszych jej miesiącach.
Objawy towarzyszące przepuklinie oponowo-rdzeniowej są zależne od jej lokalizacji i wielkości. Najczęściej występuje ona w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo–krzyżowym. Objawia się często jako różnej wielkości guz na plecach pokryty cienką skórą. Im rozszczep pojawia się na niższym odcinku kręgosłupa i jest mniej rozległy, tym dziecko ma większe szanse na normalne życie. Najczęściej występują porażenia wiotkie kończyn dolnych prowadzące do ich deformacji, a także zaburzenia funkcji zwieraczy. Często niedowład kończyn zmusza do poruszania się na wózku inwalidzkim. Przepuklinie mogą towarzyszyć również inne wady, w tym wodogłowie.
Jeśli chodzi o przepuklinę oponowo-rdzeniową jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Można jednak złagodzić przebieg choroby i poprawić komfort życia pacjenta poprzez leczenie chirurgiczne. W zależności od rodzaju uszkodzeń w ramach ortopedii dziecięcej przeprowadza się różne operacje ortopedyczne, które obejmują: zabiegi rekonstrukcyjne, operację Mustarda, usunięcie stawu biodrowego oraz operacje kosmetyczne stóp. Dzięki temu przepuklina oponowo-rdzeniowa ma znacznie lepsze rokowania.
Ważna jest nie tylko operacja przepukliny oponowo-rdzeniowej, ale także fizjoterapia. Powinna ona wspierać i stymulować rozwój dzieci, a także zwiększać możliwości samodzielnego poruszania się. Ważny jest odpowiedni dobór zaopatrzenia ortopedycznego i ortotycznego, zapobiegającego deformacjom, przykurczom i odleżynom.
W Paley European Institute osoby z przepukliną mózgowo-rdzeniową mogą liczyć zarówno na leczenie operacyjne w tym rekonstrukcje kończyn, jak i pomoc w zakresie fizjoterapii i ortotyki. W lżejszych przypadkach przepukliny oponowo-rdzeniowej leczenie umożliwia dożycie wieku dorosłego i uczestniczenie w życiu społecznym pomimo różnych ograniczeń. Najwyższej klasy specjaliści PEI dbają o to, aby Pacjenci uzyskali jak największą samodzielność i jakość życia.
Zapraszamy do kontaktu!