NeurocenterOrtopediaKosmetyczne wydłużanie kończyn
Bądź na bieżąco
Obserwuj nas
Obserwuj nas
Kontakt

Dysplazje układu szkieletowego (osteochondrodysplazje)

Osteochondrodysplazja to choroba, która charakteryzuje się nieprawidłową budową układu szkieletowego. Powstała w wyniku zaburzenia wzrostu, rozwoju i różnicowania kości i chrząstek. Dysplazje kostne mają podłoże genetyczne i występują u 1 na 5000 żywych urodzeń. Osteochondrodysplazja objawia się niskim wzrostem w dzieciństwie i dysproporcjami w budowie ciała (z wyjątkiem dysplazji związanych z zaburzeniem mineralizacji kości, gdzie proporcje ciała mogą być prawidłowe). Natężenie objawów może być bardzo różne – od wczesnego zapalenia stawów u osoby ze średnim wzrostem do ciężkich zaburzeń wzrostu powodujących śmierć prenatalną. Osteochondrodysplazję w zależności od przyczyny mogą cechować różne cechy dysmorficzne, np. zapadniętą nasadę nosa, hipoplazję środkowej części twarzy, wielkogłowie, rozszczep podniebienia czy tęczówki koloru szarego. Dysplazja kostna u dzieci może powodować znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, a nawet śmierć.

U osób z dysplazją układu szkieletowego związaną z zaburzeniem mineralizacji kości proporcje ciała mogą być prawidłowe. Natomiast u pozostałych można zauważyć dysproporcje.

Nieproporcjonalną niskorosłość, wynikającą z dysplazji kostnoszkieletowej, dzieli się na:

  1. typ z krótkim tułowiem;
  2. typ z krótkimi kończynami, w którym możemy mieć do czynienia z:
  • rhizomelią, czyli skróceniem części bliższych (kości ramiennej i udowej)

 

  • mesomelią, czyli skróceniem części środkowych (kości promieniowej, łokciowej, piszczelowej, strzałkowej),

 

  • acromelią, czyli skróceniem części dalszych (ręki, stopy).

 

Omawiając, co to jest dysplazja, warto przyjrzeć się problemom towarzyszącym osteochondrodysplazji, wyróżnia się zaburzenia:

  1. układu oddechowego,
  2. układu krążenia,
  3. układu wydalniczego,
  4. układu neuronalnego,
  5. funkcji wzroku i słuchu,
  6. psychologiczne.

Osteochondrodysplazja – diagnoza i leczenie

Dysplazja, nawet nieletalna, może być wykryta już podczas badania USG wykonywanego w trakcie ciąży. Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest precyzyjne zebranie wywiadu oraz przeprowadzenie szczegółowych badań fizykalnych, radiologicznych i genetycznych. Identyfikacja genu i pochodzenia dysplazji szkieletowej są niezbędne, aby odpowiednio dobrać leczenie.

Większość dysplazji kości ma swoje wyróżniające cechy radiologiczne. W rosnących kościach i chrząstkach w różnych rodzajach osteochondrodysplazji obserwuje się:

  • w nasadowej dysplazji – nieobecne, małe lub nieregularne skostnienia nasad kości,
  • w dysplazji przynasadowej – nieregularne, poszerzone przynasady,
  • w dysplazji obejmującej trzony kości – poszerzenie, sklerotyzację kości, pogrubienie warstwy korowej kości, zwężenie lub poszerzenie jamy szpikowej.

Osteochondrodysplazję można leczyć. Proces ten przebiega przy współpracy wielu specjalistów i powinien skupiać się na minimalizowaniu powikłań, ale również na dążeniu do jak najwyższego wzrostu końcowego poprzez stosowanie terapii hormonem wzrostu. Niezwykle istotne jest szybkie i poprawne postawienie diagnozy. Umożliwia to terminowe wprowadzenie leczenia i zapobieganie pogorszeniu funkcjonowania.

Ortopedia dziecięca skupia się na konkretnych cechach dysplazji i obejmuje:

  1. prewencję deformacji kostnych,
  2. stabilizację stawów,
  3. prewencję złamań,
  4. wyrównanie długości kończyn dolnych,
  5. protezowanie stawów zmienionych zapalnie,
  6. dekompresję,
  7. korekcję skrzywień,
  8. stabilizację kręgosłupa w celu zapobiegania deformacji i uszkodzeniom neurologicznym.

Należy również pamiętać o możliwych problemach z oddychaniem, powodowanych małym obwodem klatki piersiowej. W takim przypadku niezbędne jest wprowadzenie jego wspomagania. Istotne jest także regularne badanie słuchu i wzroku oraz łagodzenie występujących dolegliwości bólowych. W Paley European Institute zajmujemy się leczeniem, fizjoterapią i wsparciem ortotycznym pacjentów z dysplazją diastroficzną i dysforią wzrostową.

Zobacz pozostałe wpisy

2025-06-10
Choroba Pageta
INFORMACJE Choroba Pageta jest chorobą metaboliczną kości najprawdopodobniej spowodowana wirusem, prowadzącą do nieprawidłowej resorpcji i tworzenia kości. Najczęściej występuje u osób starszych. Choroba Pageta prowadzi do deformacji i złamań kości, a także zapalenia stawów biodrowych i kolanowych. U osób dotkniętych tą chorobą dochodzi do nieprawidłowego rozpadu kości, po którym następuje nieprawidłowe tworzenie kości. Nowa kość […]
2025-06-10
Kifoza
INFORMACJE Kifoza jest to grzbietowe wygięcie kręgosłupa. Fizjologicznie kifotycznie wygięty jest odcinek piersiowy oraz odcinek krzyżowy kręgosłupa. Prawidłowy kąt zagięcia odcinka piersiowego mieści się w przedziale ok 20-40 stopni. Zagięcie powyżej 50 st. uważane jest za patologiczne. Kifoza najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa, jednakże może też pojawić się w odcinku szyjnym czy lędźwiowym. Kifoza może […]
2025-06-10
Asocjacja VACTERL
INFORMACJE Skojarzenie VACTERL to „syndromowe” powiązanie wielu często występujących anomalii wielosystemowych. VACTERL oznacza kręgowe, analne, sercowe, tchawicze, przełykowe, nerkowe i kończynowe. Występuje u 1 na 10 000 do 1 na 40 000 urodzeń. Wielu pacjentów ma co najmniej trzy z powyższych skojarzeń systemowych. Przeważają anomalie kręgowe (obejmują 60-80% pacjentów) i mogą obejmować zespolenie kręgów, brakujące […]