Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

08.08.2023

Opóźniony rozwój psychoruchowy: Co rodzice powinni wiedzieć?

Opóźniony rozwój psychoruchowy stanowi poważne wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i dla ich opiekunów. W poniższym artykule skupimy się na tym, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat tej kwestii. Rozpoczniemy od zdefiniowania, czym jest opóźnienie rozwoju psychoruchowego, omówimy jego potencjalne przyczyny oraz symptomy, które mogą wskazywać na problemy w rozwoju dziecka. Następnie przejdziemy do metod diagnozowania oraz dostępnych form terapii i wsparcia, które mogą pomóc dzieciom osiągnąć pełnię swojego potencjału.

Opóźniony rozwój psychoruchowy: Wszystko, co rodzice powinni wiedzieć

Opóźnienie rozwoju psychoruchowego to termin, który przeraża każdego rodzica. Należy jednak pamiętać, że jest to stan, który może dotknąć każde dziecko i warto się do niego odpowiednio przygotować.

Omawiając opóźnienie rozwoju psychoruchowego, warto zacząć od definicji. Opóźnienie rozwoju psychoruchowego to stan, w którym dziecko nie osiąga tzw. “kamieni milowych”, czyli etapów rozwojowych odpowiednich dla swojego wieku w zakresie zdolności motorycznych, mowy i komunikacji, a także umiejętności społecznych i poznawczych. To, co wyróżnia opóźnienie psychoruchowe od innych zaburzeń rozwojowych, to przede wszystkim fakt, że dotyczy ono wielu obszarów funkcjonowania dziecka jednocześnie.

Objawy opóźnienia rozwoju psychoruchowego

Objawy opóźnienia rozwoju psychoruchowego mogą różnić się w zależności od wieku dziecka. W przypadku niemowląt z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego mamy do czynienia na przykład, gdy w 3-4 miesiącu życia nie dojdzie do samodzielnego podnoszenia główki i klatki piersiowej. Maluch może także później zacząć chodzić, mówić, czy rozwijać umiejętności społeczne. Często dzieci mają też problemy z drobną motoryką, co objawia się trudnościami w wykonywaniu precyzyjnych działań, takich jak rysowanie czy układanie klocków. Ponadto występować może brak reakcji na dźwięki lub gesty, a także problemy z jedzeniem lub spaniem.

Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie rozumieli, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i niektóre dzieci naturalnie osiągają pewne etapy rozwojowe później niż ich rówieśnicy. Jednak gdy opóźnienia rozwoju psychoruchowego i jego objawy są znaczące lub dotyczą wielu różnych obszarów, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego planu działania.

Przyczyny opóźnienia rozwoju psychoruchowego

Przyczyn opóźnienia rozwoju psychoruchowego może być wiele. Mogą się one wiązać z: komplikacjami podczas porodu, chorobami genetycznymi lub wrodzonymi, czynnikami środowiskowymi, zaburzeniami metabolicznymi czy chorobą matki w czasie ciąży. Mogą też być efektem chorób, takich jak: żółtaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy padaczka.

Opóźnienie psychoruchowe – jak pomóc dziecku?

Diagnozowanie opóźnienia rozwoju psychoruchowego u niemowląt jest procesem, który wymaga wnikliwej obserwacji i specjalistycznej oceny. Poniżej przedstawiamy kluczowe etapy tego procesu.

  1. Obserwacja rodzicielska – proces diagnozy często rozpoczyna się od obserwacji rodziców, którzy mogą zauważyć, że ich dziecko rozwija się inaczej niż rówieśnicy. Mogą to być opóźnienia w takich obszarach jak: podnoszenie głowy, przewracanie się z brzucha na plecy, siadanie, pełzanie, czy pierwsze próby chodzenia.
  2. Wizyta u pediatry – następnym krokiem jest konsultacja z pediatrą, który przeprowadzi wstępną ocenę zdrowia i rozwoju dziecka. Pediatra sprawdzi osiągnięcia rozwojowe dziecka, porównując je z typowymi kamieniami milowymi rozwoju w danym wieku.
  3. Skierowanie do specjalisty – jeśli pediatra zauważy niepokojące sygnały, może skierować dziecko do specjalistów, takich jak: neurolog dziecięcy, psycholog rozwojowy, logopeda, ortopeda dziecięcy czy fizjoterapeuta.
  4. Ocena rozwojowa – specjaliści przeprowadzą szczegółową ocenę rozwojową, która może obejmować testy motoryczne, ocenę mowy i komunikacji, a także testy poznawcze. Często wykorzystuje się standardowe narzędzia oceny, takie jak skale rozwojowe, aby zrozumieć, w których obszarach dziecko odbiega od typowego rozwoju.
  5. Diagnoza i plan leczenia – na podstawie zgromadzonych informacji specjaliści mogą postawić przyczyny i etap opóźnionego rozwoju psychoruchowego. Po diagnozie zespół specjalistów współpracujących z rodziną dziecka opracuje indywidualny plan leczenia i wsparcia, który może obejmować terapię fizyczną, zajęcia logopedyczne, terapię zajęciową oraz inne formy opieki.

Podsumowanie

Opóźnienie psychoruchowe u dziecka jest skomplikowanym stanem, który może wpływać na różne obszary życia pociechy. Jednak z odpowiednim wsparciem, dzieci z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego mogą osiągnąć znaczne postępy i rozwijać się zdrowo. Kluczowe znaczenie ma wczesna interwencja oraz dostosowanie planu terapeutycznego do indywidualnych potrzeb dziecka.

Wśród instytucji, które mogą zaoferować pomoc w diagnozie i terapii, jest Paley European Institute. Specjalizujemy się w zaawansowanych metodach diagnozy i leczenia różnych schorzeń i zaburzeń, w tym opóźnienia rozwoju psychoruchowego u dzieci. Korzystając z najnowszych badań i technologii, nasi specjaliści pracują na rzecz zapewnienia małym pacjentom najlepszej opieki.

Zapraszamy do kontaktu!