Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

27.03.2024

Kompleksowe podejście do poprawy mobilności. Jak osseointegracja zmienia życie po amputacji?

Amputacja kończyny jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, z jakimi może się zmierzyć człowiek. Wprowadza ona ogromne zmiany nie tylko w ciele, ale także w psychice i sposobie funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby po amputacji często zmagają się z bólem fantomowym, problemami z mobilnością oraz wyzwaniami związanymi z adaptacją do nowego sposobu życia. W takich przypadkach tradycyjne metody rehabilitacji mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, pozostawiając Pacjentów w stanie ciągłej frustracji i dyskomfortu. Wprowadzenie nowoczesnych technik i technologii, takich jak osseointegracja, stanowi przełom w podejściu do leczenia i poprawy jakości życia osób po amputacji.

 

Problemy z mobilnością po amputacji kończyn

Osoby po amputacji kończyn, zwłaszcza tych dolnych, muszą na nowo nauczyć się poruszać. W tym kontekście nie bez znaczenia jest konieczność długotrwałego noszenia tradycyjnych protez, które mogą powodować dyskomfort i nacisk na pozostałą część kończyny. Wszystko to nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne.

Na szczęście obecnie medycyna rozwija się w niesamowitym tempie, wprowadzając technologie, które wydawałyby się niemożliwe jeszcze kilka lat temu. To dzięki takim zabiegom jak osseointegracja możliwa staje się znacząca poprawa mobilności i zwiększenie komfortu życia osób po amputacjach.

Osseointegracja – na czym polega?

Osseointegracja jest przełomem w poprawie mobilności osób, które przeszły amputację kończyn. Dzięki niej komfort Pacjenta może ulec znaczącej poprawie. Na czym polega osseointegracja? To proces, który umożliwia integrację implantu z kością Pacjenta, co w efekcie pozwala na bezpośrednie połączenie protezy z kośćmi, z pominięciem leja. Obecnie osseointegrację przeprowadza się m.in. powyżej i poniżej kolana oraz w obrębie kończyn górnych. Ta technika różni się od tradycyjnych metod mocowania protez, które polegają na wykorzystaniu ściśle dopasowanych lejów mocujących protezę zewnętrznie na tkankach miękkich kikuta. Dzięki temu, że implant mocowany jest bezpośrednio do kości, Pacjent zyskuje nie tylko większą swobodę ruchów, ale także lepszą kontrolę nad kończyną i stabilne mocowanie protezy bez punktów nacisku. Osseointegracja pozwala także na szybkie, łatwe i co najważniejsze bezpieczne połączenie kikuta z protezą, które, w przeciwieństwie do zakładania leja, trwa tylko kilka sekund.

Choć osseointegracja stanowi krok milowy w kierunku podnoszenia jakości życia Pacjentów po amputacji kończyn, warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wyzwań.

Implantacja protezy kończyny za pomocą osseointegracji wymaga przeprowadzenia operacji, co niesie ze sobą zrozumiałe ryzyko. Podobnie jak w przypadku każdej innej interwencji chirurgicznej, istnieje możliwość wystąpienia powikłań. Chociaż standardy opieki są bardzo wysokie, nie można wykluczyć rzadkich, ale potencjalnie poważnych komplikacji.

Ryzyka związane z operacją obejmują możliwość powikłań związanych ze znieczuleniem, jak np. niewydolność wielonarządowa, oraz ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak złamanie kości kikuta, uszkodzenie implantu lub jego elementów. Po zabiegu mogą pojawić się: zakrzepica, zatorowość, infekcje miejscowe czy nawet infekcje ogólnoustrojowe, choć zazwyczaj są one rzadkie.

Należy również wziąć pod uwagę możliwość reakcji organizmu na środki znieczulające, antybiotyki, szwy czy materiały opatrunkowe. Choć poważne komplikacje są nieczęste, istnieje ryzyko przewlekłego wysięku ze stomii, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, oraz infekcji tkanek miękkich wokół implantu. Niemniej jednak, po konsultacji lekarskiej, Pacjenci zazwyczaj są w stanie radzić sobie z tymi problemami samodzielnie.

Mimo tych potencjalnych wyzwań osseointegracja nadal pozostaje jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań dla osób z amputowanymi kończynami, otwierając przed nimi nowe możliwości i poprawiając jakość ich życia.

Osseointegracja nie jest rozwiązaniem dla każdego Pacjenta. Dlatego przed wykonaniem zabiegu ważne jest przeprowadzenie dokładnej konsultacji i oceny zdrowia przez wykwalifikowany zespół wielospecjalistyczny. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia osseointegracji jest m.in.: aktywna infekcja kikuta kończyny, ciąża, niestabilność psychiczna czy napromieniowanie kości w obrębie kończyny. Lekarz może zwrócić szczególną uwagę także na Pacjentów z otyłością, cukrzycą, chorobą naczyń obwodowych, palących lub w podeszłym wieku, choć czynniki te nie stanowią bezwzględnych przeciwwskazań do osseointegracji.

 

Podsumowanie

Osseointegracja to technika, która naprawdę potrafi wpłynąć na poprawę mobilności Pacjenta. Dzięki niej osoby po amputacji kończyn mogą odzyskać większą niezależność i swobodę w wykonywaniu codziennych czynności oraz pewność siebie. To nie tylko technologiczny przełom, ale również emocjonalne wsparcie dla osób, które doświadczyły traumy utraty kończyny. Dzięki osseointegracji Pacjenci mogą odczuwać większą stabilność protezy oraz eliminować dyskomfort związany z tradycyjnymi metodami mocowania. Ale zawsze pamiętajmy, że decyzja o zabiegu powinna być podjęta po starannym rozważeniu i konsultacjach z ekspertami.

Osseointegracja to krok w kierunku normalizacji życia osób po amputacji, umożliwiając im aktywniejszy udział w życiu społecznym i zawodowym. Ta metoda otwiera nowe możliwości dla osób, które chcą ponownie cieszyć się aktywnością fizyczną, uprawiać sport lub po prostu poruszać się z mniejszym trudem. Daje nadzieję na powrót do życia bez ciągłego przypominania o utracie kończyny, co może mieć znaczący wpływ na odbudowę pozytywnego wizerunku siebie i samopoczucia.

W Paley European Institute naszym Pacjentów proponujemy nie tylko osseointegrację, ale także inne zabiegi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!