Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

03.01.2024

Czym jest osseointegracja? Dowiedz się, jak ta innowacyjna metoda wpłynęła na implantologię

Osseointegracja to nowatorska i rewolucyjna metoda wykorzystywana w implantologii. To przełomowe rozwiązanie dla osób po amputacji, dlatego warto przyjrzeć się temu, na czym polega. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie: co to jest osteointegracja implantu, ile trwa ten zabieg oraz kto powinien z niego skorzystać.

Osseointegracja to nowatorska i rewolucyjna metoda wykorzystywana w implantologii. To przełomowe rozwiązanie dla osób po amputacji, dlatego warto przyjrzeć się temu, na czym polega. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie: co to jest osteointegracja implantu, ile trwa ten zabieg oraz kto powinien z niego skorzystać.

 

Znaczenie osseointegracji w poprawie jakości życia po amputacji kończyn

W Polsce przeprowadzanych jest nawet kilkanaście tysięcy amputacji rocznie, a szacuje się, że ich liczba będzie się zwiększać. Konieczność usunięcia całości lub części kończyny najczęściej jest konsekwencją chorób przewlekłych (np. cukrzycy lub miażdżycy), zaburzeń krążenia, infekcji, nowotworów, wrodzonej wady kończyny, oparzeń, odmrożeń, wypadków czy urazów, a zabieg ma olbrzymi wpływ na życie ludzi, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychologicznym. Dlatego warto zdecydować się na nowatorskie rozwiązania skupione na protezowaniu kończyn, które mogą znacząco poprawić jakość życia osób po amputacji.

Zastosowanie osteointegracji kończyn w protetyce otwiera nowy rozdział w leczeniu pacjentów po amputacji. Dzięki niej można zapomnieć o problemach związanych z nieprawidłowym dopasowaniem leja protezy, które może powodować otarcia, dyskomfort i ograniczenia ruchowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod mocowania protez osseointegracja minimalizuje punkty nacisku, co ma ogromne znaczenie w procesie rehabilitacji i adaptacji do nowej sytuacji życiowej osób po amputacji kończyn.

 

Na czym polega osseointegracja?

Osseointegracja (osteointegracja) to metoda poprawy mobilności, podczas której lekarz przy pomocy specjalnych narzędzi przygotowuje kanał kostny, a następnie umieszcza w nim implant. Podczas operacji usuwa się zbędne tkanki miękkie i tłuszcze, dzięki czemu minimalizuje się odległość kości od skóry, co zmniejsza ryzyko powikłań. Jednocześnie lekarz dba o to, by mięśnie w nodze funkcjonowały prawidłowo. Kolejnym etapem jest stworzenie otworu w nodze, który stanie się łącznikiem między implantem a zewnętrznym adapterem. Co ważne w przypadku osteointegracji implantu czas trwania i ilość zabiegów zależą od predyspozycji Pacjenta – czasem wystarczy jeden zabieg, a czasem konieczne jest podzielenie operacji na dwa oddzielne zabiegi.

Dzięki osseointegracji protezowanie po amputacji jest znacznie bardziej efektywne i komfortowe dla Pacjenta. Zintegrowany z kością implant zapewnia lepszą stabilność, ogranicza dyskomfort oraz umożliwia bardziej naturalne ruchy. W rezultacie Pacjenci mogą szybciej wrócić do normalnego życia, uczestnicząc w codziennych aktywnościach, pracy zawodowej czy uprawianiu sportów.

 

Osseointegracja – dla kogo?

Zakłada się, że większość osób po amputacji klasyfikuje się do zabiegu osseointegracji. Warto jednak zaznaczyć, że pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko powikłań lub ograniczać skuteczność tej metody. Należą do nich m.in. trwająca chemioterapia, cukrzyca, choroba naczyń obwodowych, napromieniowanie kości, ciąża, palenie czy utrzymująca się infekcja. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do zabiegu osseointegracji konieczna jest dokładna ocena stanu zdrowia Pacjenta. Lekarze muszą wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, aby ocenić, czy Pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu oraz jakie ryzyko wiąże się z operacją.

 

Po zabiegu osseointegracji

Osseointegracja jest nowoczesną metodą w protetyce, stanowiącą przełom w leczeniu osób po amputacji szczególnie kończyny dolnej. Jednak sam zabieg to nie koniec drogi ku lepszemu życiu. Należy pamiętać, że objawy bólowe po operacji są czymś naturalnym, dlatego w okresie 2 do 6 tygodni Pacjent musi przyjmować leki przeciwbólowe, najpierw w postaci wlewów dożylnych, a następnie w tabletkach. Po operacji istotne jest także by przez pierwsze 7-10 dni dbać o czystość i suchość obszaru styku kości i implantu, a następnie codziennie pielęgnować ranę.

Po zabiegu osseointegracji istotna jest także rehabilitacja, która może zacząć się już pierwszego lub drugiego dnia po operacji.

 

Osseointegracja kończyn w Paley European Institute

Po przeczytaniu powyższych informacji zastanawiasz się nad osseointegracją? Zgłoś się do Paley European Institute. Naszym Pacjentom oferujemy kompleksową opiekę i wsparcie na każdym etapie leczenia. W Paley European Institute stosujemy najnowsze technologie i metody leczenia, aby zapewnić najlepsze możliwe wyniki. Nasz zespół specjalistów z zakresu ortopedii, rehabilitacji i opieki zdrowotnej wspólnie opracowuje plan leczenia, dostosowany do potrzeb każdego Pacjenta. Poza osseointegracją, do naszych specjalizacji zaliczana jest również ortopedia dziecięca. Zachęcamy do kontaktu!