Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
Zapalenie kości i szpiku to stan zapalny tkanki kostnej i szpiku kostnego. Jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia chorób zakaźnych. Ze względu na bogate ukrwienie przynasad i słabo rozwinięty układ odpornościowy częściej występuje u dzieci. Dotyka 1 na 5000 osób poniżej 13 roku życia.
Do objawów zapalenia kości i szpiku zaliczamy:
• gorączkę, dreszcze;
• ból, obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie i tkliwość tkanek ponad ogniskiem zapalenia kości;
• utykanie, niechęć do poruszania chorą kończyną;
• ropny wyciek z przetoki;
• złe samopoczucie.
Może się zdarzyć, że Pacjent nie będzie odczuwał żadnych objawów.
Zapalenie kości i szpiku jest spowodowane infekcją bakteryjną – najczęściej izoluje się gronkowca złocistego (S. aureus). Do rozwoju choroby dochodzi, gdy do kości wniknie znaczna ilość patogenów i wytworzy się ognisko martwicy. Bakterie mogą przedostać się wraz z krwią czy limfą na skutek ran pourazowych, operacji lub przez obecność ciała obcego.
Rozpoznanie zapalenia kości i szpiku potwierdza się za pomocą obrazowania (np. RTG) i badań krwi. Charakterystycznymi elementami obrazu jest postępująca degradacja kości i przebiegający podokostnowo proces wtórnego kostnienia. Na obecność infekcji może również wskazywać zwiększony poziom białych krwinek i innych czynników krwi.
Infekcje kości, które nie są odpowiednio leczone, mogą powodować poważne komplikacje, w tym:
• martwicę kości,
• zapalenie stawów,
• zaburzenia wzrostu kości.
Leczenie zapalenia kości obejmuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i chirurgiczne. Metody zachowawcze opierają się na antybiotykoterapii oraz zastosowaniu przeciwciał w celu zwalczenia infekcji. Leczenie antybiotykami zaczyna się od terapii empirycznej, czyli użycia antybiotyku o szerokim spektrum działania, które pokrywa większość znanych typów bakterii wywołujących zakażenie. W celu zastosowania antybiotykoterapii celowanej, czyli ukierunkowanej na konkretny szczep bakterii wywołujący infekcje, należy wykonać biopsję kości. Biopsja jest zabiegiem polegającym na pobraniu fragmentu kości przy pomocy igły.
Leczenie operacyjne może być konieczne w przypadku braku odpowiedzi pacjenta na leczenie antybiotykami. Innymi wskazaniami do zabiegu chirurgicznego są przewlekle infekcje oraz obecność znaczących ognisk martwej kości czy infekcja w obrębie ciała obcego (np. płytki, protezy).
Pierwszym etapem jest ekspozycja zakażonej kości i otaczających ją tkanek miękkich i odessanie ropy czy płynu znajdującego się w obrębie zakażenia. Kolejny etap to usunięcie zakażonej kości i tkanek miękkich – debridement. Ostatnim etapem leczenia jest przeszczep kostny. Pobudza to tworzenie się nowej kości i przebudowę w obrębie operowanej kości.
W przypadku rozlanych ognisk martwiczych kości niezbędne jest dalsze postępowanie chirurgiczne. Przy usunięciu dużej ilości martwej kości tworzą się ubytki kostne. Zalecanym leczeniem w takich wypadkach jest wykonanie transportu kostnego.
W Paley European Institute mamy najlepszych specjalistów, którzy leczą zapalenie kości i szpiku oraz ratują kończyny przed amputacją.
Zapraszamy do zapoznania się z historią Pana Krzysztofa, u którego lekarze PEI przeprowadzili nowatorski zabieg transportu kostnego według własnej autorskiej modyfikacji z użyciem kabli, zmieniając jego życie na lepsze.