NeurocenterOrtopediaKosmetyczne wydłużanie kończyn
Bądź na bieżąco
Obserwuj nas
Obserwuj nas
Kontakt

Kifoza


INFORMACJE

Kifoza jest to grzbietowe wygięcie kręgosłupa. Fizjologicznie kifotycznie wygięty jest odcinek piersiowy oraz odcinek krzyżowy kręgosłupa. Prawidłowy kąt zagięcia odcinka piersiowego mieści się w przedziale ok 20-40 stopni. Zagięcie powyżej 50 st. uważane jest za patologiczne. Kifoza najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa, jednakże może też pojawić się w odcinku szyjnym czy lędźwiowym.

Kifoza może się rozwinąć w przebiegu problemów metabolicznych, chorób nerwowo-mięśniowych, rozszczepu kręgosłupa, złamań osteoporotycznych, urazów czy wypadnięciu dysków. Wrodzoną kifozą nazywamy kifozę, która pojawia się przy urodzeniu. Kifozą Sheuermanna (lub choroba Scheuermanna) jest kifoza rozwijająca się po porodzie.

Objawy zależą od nasilenia kifozy – zaczynając od zmian w wyglądzie pleców oraz całej sylwetki ciała i bólu pleców, a na dolegliwościach neurologicznych kończąc. Wygięcie kręgosłupa może powodować ucisk na rdzeń i korzenie nerwów, objawiając się osłabieniem kończyn. Dodatkowo może dojść do problemów oddechowych związanych z deformacją klatki piersiowej i uciskiem płuc.

Diagnostykę rozpoczynamy od zebrania wywiadu rodzinnego i historii choroby w rodzinie oraz towarzyszących objawów. Następnie w badaniu przedmiotowym sprawdzana jest ruchomość kręgosłupa, siła mięśniowa oraz czucie w celu wykluczenia chorób dających podobne objawy. Dodatkowo zalecane jest wykonanie badań obrazowych (zdjęć RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego), na podstawie których możliwe będzie wykonanie stosownych pomiarów.

LECZENIE

W zależności od wieku oraz nasilenia objawów można zastosować leczenie zachowawcze bądź operacyjne.

Zachowawcze leczenie jest zazwyczaj pierwszym wyborem postępowania. Stosuje się rehabilitację, domowe ćwiczenia, noszenie ortez czy gorsetu. Fizykoterapia pomaga wzmocnić mięśnie i ruchomość kręgosłupa. W przypadku osteoporotycznego podłoża kifozy należy opóźnić progresję choroby przez stosowanie suplementacji witaminą D, wapnia, hormonoterapii zastępczej oraz ćwiczeń.

Leczenie chirurgiczne stosowane jest wyłącznie u pacjentów z ciężką, niereagującą na leczenie deformacją, gdzie potencjalne korzyści operacji przewyższają ryzyko. Celem operacji jest wyprostowanie kręgosłupa poprzez połączenie ze sobą kręgów, redukując deformację.

Zobacz pozostałe wpisy

2025-06-10
Choroba Pageta
INFORMACJE Choroba Pageta jest chorobą metaboliczną kości najprawdopodobniej spowodowana wirusem, prowadzącą do nieprawidłowej resorpcji i tworzenia kości. Najczęściej występuje u osób starszych. Choroba Pageta prowadzi do deformacji i złamań kości, a także zapalenia stawów biodrowych i kolanowych. U osób dotkniętych tą chorobą dochodzi do nieprawidłowego rozpadu kości, po którym następuje nieprawidłowe tworzenie kości. Nowa kość […]
2025-06-10
Kifoza
INFORMACJE Kifoza jest to grzbietowe wygięcie kręgosłupa. Fizjologicznie kifotycznie wygięty jest odcinek piersiowy oraz odcinek krzyżowy kręgosłupa. Prawidłowy kąt zagięcia odcinka piersiowego mieści się w przedziale ok 20-40 stopni. Zagięcie powyżej 50 st. uważane jest za patologiczne. Kifoza najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa, jednakże może też pojawić się w odcinku szyjnym czy lędźwiowym. Kifoza może […]
2025-06-10
Asocjacja VACTERL
INFORMACJE Skojarzenie VACTERL to „syndromowe” powiązanie wielu często występujących anomalii wielosystemowych. VACTERL oznacza kręgowe, analne, sercowe, tchawicze, przełykowe, nerkowe i kończynowe. Występuje u 1 na 10 000 do 1 na 40 000 urodzeń. Wielu pacjentów ma co najmniej trzy z powyższych skojarzeń systemowych. Przeważają anomalie kręgowe (obejmują 60-80% pacjentów) i mogą obejmować zespolenie kręgów, brakujące […]