Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Uszkodzenia centralnego układu nerwowego

Istnieje wiele przyczyn uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Dolegliwość ta może być następstwem SM (stwardnienia rozsianego), choroby Parkinsona albo MPD (porażenia mózgowego), a także wynikać np. z urazu czaszkowo-mózgowego, udaru mózgu, stanów zapalnych w obrębie OUN lub nowotworów.

Czym jest centralny układ nerwowy, ośrodkowy układ nerwowy (CUN, OUN)? To chronione przez kręgosłup i kości czaszki centrum zarządzania całym organizmem. Jest najważniejszą częścią układu nerwowego, składającą się z mózgowia i rdzenia kręgowego. Uszkodzenie CUN ma zatem niezwykle poważne skutki.

 

Uszkodzenie centralnego układu nerwowego – objawy i leczenie

W zależności od miejsca, w którym ośrodkowy układ nerwowy uległ uszkodzeniu w obrębie układu mięśniowego, mogą pojawić się różne zaburzenia, w tym:

  • równowagi,
  • czucia,
  • napięcia mięśniowego – hipotonia (osłabienie siły mięśniowej spowodowane obniżeniem napięcia mięśniowego) lub hipertonia (wzmożone napięcie mięśniowe),
  • zaniku mięśni,
  • wygórowania odruchów,
  • spastyczności.

Mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego wpływają na pracę całego organizmu. Do objawów ogólnych w obszarze innych układów i narządów zaliczamy:

 

– zaburzenia świadomości i orientacji,
– bóle głowy,
– urojenia,
– omamy, majaczenie,
– omamy, majaczenie,
– napady padaczkowe,
– utratę przytomności,
– zaburzenia widzenia oraz słuchu.

 

W przypadku uszkodzenia centralnego układu nerwowego objawy ogniskowe wynikają z uszkodzenia konkretnych struktur mózgu, przez co wskazują na ich lokalizację. Wśród nich wyróżniamy:

 

– niedowład lub porażenie połowicze,

– połowicze zaburzenie czucia,

– zaburzenia mowy (niezdolność wypowiadania słów i rozumienia prostych zdań – afazja),

– zaburzenia poznawcze,

– zaburzenia widzenia i równowagi z niezdolnością do utrzymania pionowej postawy ciała,

– ogniskowe zaburzenia padaczkowe,

– niezdolność do identyfikowania przedmiotów.

 

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego to także objawy ruchowe i czuciowe, które wiążą się z ograniczeniem samodzielności. Dlatego to właśnie na nich skupia się fizjoterapia Pacjentów. Głównym wskazaniem do rozpoznania uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego jest występowanie niedowładu, który leczony jest przy pomocy kinezyterapii (leczenia ruchem), np. metodą Kabata lub Bobath. Korzysta się również z metod wspomagających, takich jak: funkcjonalna elektrostymulacja czy leczenie z wykorzystaniem pompy baklofenowej. W przypadku uszkodzenia centralnego układu nerwowego głównym celem leczenia i fizjoterapii jest uzyskanie możliwie największej samodzielności Pacjenta w zakresie czynności dnia codziennego.

W Paley European Institute leczymy, prowadzimy fizjoterapię i wspomagamy ortotycznie Pacjentów mających uszkodzony centralny układ nerwowy. Jako liderzy w ortopedii dziecięcej ustanowiliśmy wysoki standard w zakresie diagnozy i leczenia zaburzeń związanych z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Dokładnie znamy jego przyczyny i proponujemy najskuteczniejsze terapie.