Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej

CPT (ang.: congenital pseudatrhrosis of tibia), czyli wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej to rodzaj zaburzenia polegający na wyginaniu się kości, które prowadzi do złamania i utworzenia stawu rzekomego. W miejscu, w którym powinno dojść do zrośnięcia się dwóch odłamów kostnych, powstaje ich ruchome połączenie, czyli staw (jest to jednak ruchomość patologiczna). Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej występuje u 1 na 190 000 osób i dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców. CPT najczęściej swój początek ma we wczesnym dzieciństwie. Prawie połowa osób, które zmagają się ze stawem rzekomym kości piszczelowej i objawy z nim związane ma również neurofibromatozę, a część nerwiakowłókniakowatość typu 1 (NF1).

 

Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej – rozpoznanie i leczenie

W przypadku wrodzonego stawu rzekomego piszczeli wczesna diagnoza jest niezwykle ważna. Im dziecko jest starsze, tym nie tylko staw rzekomy kości piszczelowej ma bardziej uciążliwe objawy, ale także zwiększa się ryzyko, że leczenie okaże się nieskuteczne. W miarę jak dziecko rośnie, struktury kostne ulegają zwiększonej obciążalności, a staw rzekomy może powodować coraz to poważniejsze problemy, takie jak niestabilność, deformacje, a nawet przewlekły ból.

Staw rzekomy kości piszczelowej może rozwinąć się przed urodzeniem lub pojawić się w późniejszym etapie życia dziecka. Ostre złamanie najczęściej występuje przed 2 rokiem życia. Jeśli pojawi się ono przed 4 rokiem życia, rokowania są gorsze, a ryzyko niepowodzenia leczenia (z amputacją włącznie) jest większe.

Do momentu złamania, występującego w przypadku stawu rzekomego kości piszczelowej, leczenie polega na unieruchomieniu kończyny ortezą (z objęciem kolana i uda), po złamaniu konieczne jest leczenie operacyjne stawu rzekomego. Czy da się go wyleczyć? Aby uniknąć kolejnych złamań, należy wyciąć staw rzekomy, zastosować przeszczep i śródszpikową stabilizację. Jeśli jednak po dwu lub trzykrotnych ponownych złamaniach nie udało się uzyskać zrostu, kończyna skróciła się ponad 6 cm lub po długotrwałych hospitalizacjach i wielokrotnych operacjach rozwój społeczny dziecka został opóźniony, należy rozważyć amputację.

 

Ponadto w przypadku stawu rzekomego kości piszczelowej rehabilitacja jest koniecznością. Dzięki niej można maksymalizować funkcjonalność kończyny, poprawić siłę mięśniową, zakres ruchu i ogólną sprawność Pacjenta.

 

Leczenie CPT w Paley European Institute

Dopiero po doprowadzeniu dziecka do zakończenia okresu wzrostu z wygojoną i równą kończyną można mówić o sukcesie leczenia. Osoby z wrodzonym stawem rzekomym wymagają kompleksowego leczenia i fizjoterapii. Umów się na wizytę w Paley European Institute i miej pewność, że zatroszczą się o Ciebie najwyższej klasy specjaliści! Wyjaśnimy Ci staw rzekomy kości piszczelowej: co to jest, jakie ma przyczyny i jak wygląda rehabilitacja. Ortopedia dziecięca to nasza specjalność! W Paley European Institute wykonujemy protokół cross union, którego skuteczność wynosi 100% oraz wydłużanie kończyn. Oferujemy także fizjoterapię przed i pooperacyjną. Zapraszamy do kontaktu!