Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
CPT (ang.: congenital pseudatrhrosis of tibia), czyli wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej to rodzaj zaburzenia polegający na wyginaniu się kości, które prowadzi do złamania i utworzenia stawu rzekomego. W miejscu, w którym powinno dojść do zrośnięcia się dwóch odłamów kostnych, powstaje ich ruchome połączenie, czyli staw (jest to jednak ruchomość patologiczna). Występuje u 1 na 190 000 osób i dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców. CPT najczęściej swój początek ma we wczesnym dzieciństwie. Prawie połowa osób z wrodzonym stawem rzekomym kości piszczelowej ma również neurofibromatozę.
Ostre złamanie najczęściej występuje przed 2 rokiem życia. Jeśli pojawi się ono przed 4 rokiem życia, rokowania są gorsze, a ryzyko niepowodzenia leczenia (z amputacją włącznie) jest większe. Do momentu złamania leczenie polega na unieruchomieniu kończyny ortezą (z objęciem kolana i uda), po złamaniu konieczne jest leczenie operacyjne. Aby uniknąć kolejnych złamań, należy wyciąć staw rzekomy, zastosować przeszczep i śródszpikową stabilizację. Jeśli jednak po dwu lub trzykrotnych ponownych złamaniach nie udało się uzyskać zrostu, kończyna skróciła się ponad 6 cm lub po długotrwałych hospitalizacjach i wielokrotnych operacjach rozwój społeczny dziecka został opóźniony, należy rozważyć amputację.
Dopiero po doprowadzeniu dziecka do zakończenia okresu wzrostu z wygojoną i równą kończyną można mówić o sukcesie leczenia. Osoby z CPT wymagają kompleksowego leczenia i fizjoterapii. Umów się na wizytę w Paley European Institute i miej pewność, że zatroszczą się o Ciebie najwyższej klasy specjaliści!