Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Historia Pana Krzysztofa – zakażenie kości

Do momentu wypadku w 2015 roku pan Krzysztof był bardzo aktywny fizycznie. Rozwijał różne sportowe pasje: narciarstwo, jazdę figurową na lodzie, pływanie, a w szczególności jazdę motocyklem. Od młodzieńczych lat jednoślady zajmowały mu cały wolny czas. W trakcie ostatniej przejażdżki motocyklem kierowca samochodu ciężarowego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. W wyniku zderzenia pan Krzysztof doznał zmiażdżenia kości udowej i kolana. Podczas wypadku doszło także do złamania kości piszczelowej i strzałkowej.

 

 

Pan Krzysztof od momentu wypadku przeszedł łącznie 12 operacji w różnych ośrodkach w Polsce. Po bardzo złożonym i przewlekłym procesie leczenia udało się opanować ostrą infekcję, jednak nie zostały rozwiązane problemy z pełnym wygojeniem złamania, a kończyna pozostawała całkowicie niefunkcjonalna.

 

Pod koniec grudnia w 2018 roku pan Krzysztof jako jeden z pierwszych pacjentów trafił do Paley European Institute. Po konsultacji z polskim zespołem uzyskał całościową diagnozę i kompleksowy plan leczenia. Do tej pory lekarze w poprzednich placówkach koncentrowali się na podudziu i zakażeniu kości. Plan leczenia zaproponowany w Instytucie uwzględniał ocenę całego narządu ruchu i skupienie się również nad towarzyszącymi elementami, takimi jak: brak zrostu kostnego, skrócenie kości piszczelowej i zaburzenie osi uszkodzonej kończyny – kolana, kości piszczelowej, strzałkowej oraz udowej.

 

Lekarze w Paley European Institute przeprowadzili nowatorski zabieg transportu kostnego według własnej autorskiej modyfikacji z użyciem kabli. Podczas pierwszej operacji usunięto ponad 11 cm martwej kości zniszczonej na skutek przewlekłej infekcji bakteryjnej oraz założono aparat zewnętrzny do transportu kostnego. Po wytworzeniu nowego regeneratu kostnego aparat został usunięty i zamieniony całkowicie na zespolenie wewnętrzne (gwóźdź śródszpikowy), aby rozpocząć częściowe obciążanie kończyny. Element ten jest całkowicie niewidoczny z zewnątrz i umożliwia rozpoczęcie fizjoterapii znacznie wcześniej niż w przypadku innych rozwiązań.

 

Wycięcie fragmentu kości i wydłużanie kończyny to metoda znana już od dawna. Stosowana jest w przypadku różnego rodzaju infekcji, zapaleń czy zakażeń, a także martwicy kości.  Lekarze w Paley European Institute znacząco usprawnili proces transportu kostnego poprzez wykorzystanie nowych technik wspomagających to rozwiązanie. Zazwyczaj pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalnie kości (łac. osteomyelitis) są „zaleczani” poprzez zastosowanie wysokich dawek antybiotyków stosowanych do wyciszenia aktywnej infekcji. W przypadku pana Krzysztofa zastosowane leczenie miało na celu całkowite pozbycie się chorej (martwej) tkanki kostnej i zastąpienie jej własną, nową i przede wszystkim zdrową tkanką kostną, minimalizując ryzyko nawrotu uśpionej infekcji.

 

W trakcie regeneracji i uwapniania kości można realizować dalsze leczenie, a także wykonywać proste czynności domowe. To było bardzo ważne dla pana Krzysztofa, który przez niemal 5 lat był unieruchomiony. Po operacji w PEI może wreszcie spełnić swoje marzenie o spacerze z żoną i małym synkiem.