Rehabilitacja indywidualna
indywidualna praca z pacjentem obejmuje leczenie dysfunkcji poprzez dobór odpowiedniej specjalistycznej terapii fizjoterapeutycznej ukierunkowanej ściśle na problem funkcjonalny pacjenta. Nadrzędnym celem podejścia indywidualnego jest likwidacja istniejącego problemu i przywrócenie jak największej sprawności i niezależności w życiu codziennym
Rehabilitacja indywidualna to cykl spotkań z fizjoterapeutą.
Pierwsza wizyta obejmuje:
Kolejne wizyty:
Podczas terapii indywidualnych pracujemy z wykorzystaniem następujących metod:
Terapia manualna:
Jest formą terapii zaburzeń narządu ruchu. Polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych oraz kręgosłupa. Dokonuje się badania jakości ruchu, zakresu, biomechaniki oraz innych czynników mogących wpływać na stan pacjenta. Podczas terapii wykorzystuje się specjalne techniki manipulacji, mobilizacji i pracy na tkankach miękkich, przywracając jednocześnie zaburzoną biomechanikę narządu ruchu.
Proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe (PNF)
Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, jest z powodzeniem stosowana w terapii pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego. Głównym celem metody jest odtworzenie konkretnej funkcji ruchowej, która została zaburzona lub utracona w wyniku choroby lub urazu. Działania skierowane są na zlikwidowanie indywidualnego problemu pacjenta. W terapii PNF pacjent traktowany jest globalnie, a nie przez pryzmat uszkodzenia.
Stabilizacja centralna i obwodowa
Terapia ukierunkowana jest na przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni odpowiedzialnych za lokalną stabilizację, a następnie naukę prawidłowej współpracy pomiędzy mięśniami lokalnymi oraz globalnymi. Terapia ta jest z powodzeniem stosowana w dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowego, zmianach zwyrodnieniowych stawów obwodowych oraz kręgosłupa, stanach pourazowych, pooperacyjnych stawów obwodowych, kręgosłupa oraz w rehabilitacji sportowców.
- terapia manualna,
- punkty spustowe,
- PNF.