Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Zespół Arnolda

23.06.2022

Zespół Arnolda – Chiariego – studium przypadku. Historia Janka.

Janek urodził się z zespołem Arnolda - Chiariego oraz dysplazją stawów (głównie kończyn dolnych), które w znacznym stopniu utrudniały mu samodzielne poruszanie się.

Nie przestawał jednak wierzyć w to, że kiedyś będzie mógł zagrać z kolegami w piłkę nożną. W Paley European Institute pomogliśmy mu spełnić to marzenie!

Leczenie z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego PRECICE

U Janka przeprowadziliśmy dwuetapowe leczenie rekonstrukcyjne kończyn dolnych. Aby wyrównać ich długość, wykonaliśmy wydłużenie prawej kości udowej z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego PRECICE. U chłopca uzyskano dodatkowe 5 cm długości nogi!

Zabieg derotacji kości udowej lewej i podudzia lewego wraz z korekcją ustawienia stopy i stawu skokowego lewego

Następnie przeprowadziliśmy zabieg derotacji kości udowej lewej i podudzia lewego wraz z korekcją ustawienia stopy i stawu skokowego lewego. Wymagało to wykonania wielopoziomowej osteotomii (przecięcia kości) kości udowej i piszczelowej. Po przecięciu kość została prawidłowo nastawiona oraz zespolona wewnętrznie specjalnymi implantami. Dzięki temu Janek może w końcu zacząć chodzić oraz prawidłowo i bezpiecznie obciążać nogi.

Fizjoterapia w leczeniu zespołu Arnolda – Chiariego

Proces wydłużania kończyny nierozłącznie wiąże się z codzienną fizjoterapią. Do wyzwań stawianych przed Jankiem zaliczały się: trening siły mięśniowej, utrzymanie prawidłowej długości i elastyczności mięśni, ścięgien oraz nerwów, a także trening chodu, który stanowił dla chłopca duże wyzwanie psychologiczne. Janek codziennie wykonywał również szereg ćwiczeń i aktywności zleconych do wykonania w domu, co miało za zadanie utrzymać wypracowane w trakcie fizjoterapii efekty.

Wyniki leczenia zespołu Arnolda – Chiariego

Chłopca czeka jeszcze jedna operacja. Jednak już dziś, dzięki zaangażowaniu Janka, jego lekarzy i terapeutów chłopiec jest w stanie samodzielnie chodzić, a nawet podejmować swoje pierwsze sportowe wyzwania!