Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

05.04.2022

Wydłużanie za pomocą gwoździa rosnącego

Tradycyjna operacja wydłużania kości kończyn dolnych wiąże się z poważną ingerencją w ciało pacjenta oraz dużym dyskomfortem towarzyszącym całemu procesowi terapii. Wydłużanie nóg polem magnetycznym to niezwykle skuteczny, a zarazem relatywnie przyjazny dla pacjenta sposób, dzięki któremu można przeprowadzić wydłużanie kończyn dolnych (odpowiednio wydłużanie kości piszczelowej oraz wydłużanie kości udowej). Wydłużanie kończyn polem magnetycznym to nowoczesna metoda leczenia odznaczająca się bardzo wysokim potencjałem terapeutycznym, dlatego też jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych metod wydłużania nóg.

Wydłużanie nóg polem magnetycznym jest możliwe dzięki zastosowaniu wewnętrznych gwoździ rosnących, które wydłużając się stymulują wzrost kości. Jednocześnie operacja wydłużenia kości kończyn dolnych sprowadza się do kilku niewielkich nacięć, za pośrednictwem których gwóźdź jest wprowadzany do kanału szpikowego. Dodatkowe nacięcie przeprowadza się w celu wykonania osteotomii.

Wydłużanie za pomocą Precice to metoda stosowana od 2011 roku. Gwoździe magnetyczne stosowane w Paley European Institute w połączeniu z unikalną małoinwazyjną techniką operacyjną pozwalają na znaczne ograniczenie podczas wydłużania:

  • dolegliwości bólowych,
  • infekcji,
  • deformacji,
  • łącznej liczby zabiegów operacyjnych,
  • czasu gojenia ran oraz kości.

 

Lekarze i Pacjenci zgodnie twierdzą, że Precice pozwala na osiągnięcie wyższego poziomu satysfakcji Pacjenta poprzez podnoszenie jakości życia w okresie wydłużania kończyn.

Metoda ta jest powtarzalna i w naszych rękach bezpieczna. W ciągu ostatniego roku uzyskaliśmy ponad 8 cm w przypadku kości u 16 pacjentów. Poniżej zdjęcie RTG jednego z nich (Zdjęcie 1).

W trakcie implantacji gwoździa bardzo często korygujemy również deformacje kończyn dolnych, na przykład szpotawość podudzi łącznie z uzyskaniem ponad 5 cm nowej kości (Zdjęcie 2).

Tego typu operacja wydłużania nóg nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta. Wydłużanie kości piszczelowej i wydłużanie kości udowej przy pomocy rosnącego gwoździa jest uzależnione od średnicy kanału szpikowego oraz długości kości – Tomasz Albrewczyński, Dyrektor Medyczny Paley European Institute.

Implant jest dostępny w kilku średnicach i długościach, dobieranych do indywidualnej anatomii Pacjenta. Od niej też zależy czas wydłużania za pomocą zewnętrznego sterownika ERC (niewielkiego urządzenia który aktywuje z zewnątrz gwóźdź), który pozwala na zmianę ustawień rzędu 0,001mm/dziennie.

Wydłużanie wewnętrzne polega na umieszczeniu specjalnego rosnącego gwoździa do środka kości. Gwóźdź Precice (Precice Lengthening System, NuVasive Specialized Orthopedics, San Diego, USA) składa się z teleskopowego metalowego pręta (tzw. gwoździa wydłużającego) wyposażonego w mechanizm napędzany polem magnetycznym. Gwóźdź jest umieszczany wewnątrz kanału szpikowego poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Jest wyposażony w mały silnik napędzany polem magnetycznym. Silnik jest aktywowany przy pomocy zewnętrznego sterownika (External Remote Controller, ERC), który umożliwia stopniowe wydłużanie gwoździa Precice. Wewnątrz urządzenia znajduje się obracający się magnes. Przykłada się go w wyznaczone miejsce na wydłużanej nodze lub ręce i włącza. Ruch magnesu w sterowniku powoduje powolne rozsuwanie mechanizmu gwoździa Precice i wydłużanie kości (jest to możliwe dzięki zablokowaniu końców gwoździa).