Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

17.04.2023

USG Bioder u małych dzieci

Wczesne wykrycie nieprawidłowości z zakresu narządu ruchu jest niezwykle ważne w przypadku niemowląt. Dlatego warto wykonać USG bioder u dzieci. Na czym ono polega? Czemu należy je zrobić? Kiedy jest zalecane? Poniższy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości związane z USG bioder dzieci.

Na czym polega USG bioder u dzieci?

W pierwszych miesiącach życia każdy niemowlak poddawany jest licznym badaniom przesiewowym, których celem jest wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie życia. Dzięki nim możliwe jest szybkie rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia oraz rehabilitacji. Jednym z zalecanych badań, które należy wykonać, jest badania ultrasonograficzne (USG) stawów biodrowych u niemowląt. Wykonuje je się, by sprawdzić budowę stawu biodrowego. Badanie pozwala wykryć wrodzoną dysplazję stawów biodrowych i ocenić stopień nasilenia nieprawidłowości. To jedna z najczęstszych wad wrodzonych układu ruchu, która uniemożliwia dziecku prawidłowe chodzenie i w konsekwencji prowadzi do zaburzonej funkcji całego narządu ruchu.

USG stawów biodrowych niemowląt to bezinwazyjna metoda obrazowa, w której przy pomocy ultradźwięków weryfikuje się stan jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich. Dzięki niej otrzymujemy także informację o położeniu głowy kości udowej względem panewki. Podczas USG bioder u niemowlaka wykorzystuje się ultrasonograf, który składa się z głowicy oraz monitora. To na nim lekarz widzi obraz powstały w wyniku działania fal ultradźwiękowych.

Przebieg USG stawu biodrowego u dzieci

Jak przebiega USG stawów biodrowych u dzieci? Przede wszystkim należy podkreślić, że to bezbolesne i szybkie badania. Trwa około 10-15 minut. USG stawu biodrowego u dzieci odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu, dzięki czemu lekarz lepiej widzi obraz na monitorze. Specjalista smaruje skórę w okolicach stawu biodrowego specjalnym żelem, po którym następnie przesuwa głowicą urządzenia. Dzięki temu fale ultradźwiękowe wnikają w głąb tkanek, a następnie odbijają się od struktur wewnętrznych. Wynikiem tego procesu jest obraz stawu widziany w czasie rzeczywistym. Urządzenie umożliwia także wykonanie zdjęcia.

Kolejnym etapem jest ocena stawu biodrowego w skali Grafa. Lekarz może stwierdzić prawidłowo rozwinięty staw biodrowy (typ Ia i Ib), biodro niedojrzałe (tym IIa), dysplazję stawu biodrowego (typ IIc), biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej (typ d), biodro podwichnięte (typ IIIa i IIIb) lub biodro zwichnięte (typ IV). Co ważne, wyniki badania otrzymuje się od razu po USG.

Wskazania do wykonania USG bioder niemowląt

USG stawów biodrowych u dzieci wykonuje ortopeda dziecięcy. Wykonuje je się w ramach standardowych badań profilaktycznych. Co ważne badanie powinno być przeprowadzone, gdy u dziecka zauważono niepokojące objawy, takie jak:

  • • różnice w wyglądzie i długości nóg,
  • • ograniczenia i problemy z odwiedzeniem (objawy Barlowa),
  • • problemy z poruszaniem nogami,
  • • przeskakiwanie stawu, czyli objaw Ortolaniego.

Ponadto badanie należy wykonać, gdy stwierdzono genetyczne uwarunkowanie do powstawania dysplazji stawów biodrowych oraz gdy dziecko urodziło się z położenia pośladkowego. Najczęściej USG stawów biodrowych u niemowląt przeprowadza się między 6. a 12. tygodniem życia.

Jak przygotować dziecko do badania?

Badanie USG stawu biodrowego nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie zadbać o luźny strój dziecka, który można łatwo zdejmować i zakładać. Przeciwwskazaniem do badania jest niezagojona rana na skórze w miejscu, w którym będzie prowadzone badanie.

Dlaczego warto wykonywać USG bioder dzieci?

Badanie USG bioderek pozwala na wykrycie dysplazji stawu biodrowego, której nieleczenie ma poważne konsekwencje. W jej wyniku dziecko ma problemy z prawidłowym poruszaniem się. Staw biodrowy ma bowiem ogromny wpływ na rozwój motoryczny i naukę chodzenia. Im wcześniej dysplazja stawu biodrowego zostanie stwierdzona, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie wady. Wczesne wprowadzenie leczenia i fizjoterapii poprawi kondycję stawów. Dlatego USG bioder u dzieci jest niezwykle ważnym badaniem.

Zdiagnozowana dysplazja stawów biodrowych na wczesnym etapie, a w związku z tym szybkie leczenie zachowawcze, pozwala w 95% wyleczyć nieprawidłowo rozwinięty staw biodrowy bez interwencji chirurgicznej.

U Twojego dziecka stwierdzono dysplazję stawu biodrowego? Skontaktuj się z nami! W Paley European Institute otrzymasz profesjonalną pomoc z zakresu ortopedii dziecięcej.