28.07.2021
Uroczyste odsłonięcie dzwonu „MOGĘ WSZYSTKO”
Przez cały okres leczenia w naszym Instytucie pacjenci uczą się wykonywać codzienne drobne czynności. Coś, co dla niektórych jest zwykłą aktywnością, dla naszych Pacjentów oznacza wiele godzin ćwiczeń, niesamowitego wysiłku, a nierzadko także wylanych łez.
„Mogę wszystko” nierzadko, szczególnie dla dzieci, oznacza samodzielne sięganie po kubek, jazdę na rowerze czy korzystanie z toalety bez pomocy innych osób. To tu mamy zaszczyt uczestniczyć w drodze na szczyt możliwości, podziwiać siłę i wolę walki oraz uczyć się ogromnej cierpliwości, zaangażowania i wytrwałości.
Determinacja i odwaga w dążeniu do spełnienia marzeń doprowadza ich do dnia, kiedy po raz ostatni wychodzą z sali rehabilitacyjnej. To jest moment, by ogłosić światu swoją radość i dumę – zrobił_m to! To również chwila, w której Pacjenci mogą pokazać tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę: ja dał_m radę, więc i Ty dasz, Ty także MOŻESZ WSZYSTKO! Taką właśnie rolę pełni uderzanie w dzwon.
Dźwięk dzwonu, który dziś został zawieszony w klinice Paley European Institute z jeden strony oznacza zakończenie pewnego etapu leczenia, a z drugiej przede wszystkim wyraża całą gamę satysfakcji i zadowolenia z efektów, jakie przynosi ciężka i wytrwała praca, a także stanowi motywację do przezwyciężania trudów i słabości. Cieszymy się, że współpraca z Fundacją Dignify i BTTP Advisors zaowocowała realizacją tego projektu.
Pamiętam koniec długiego leczenia mojej córki w Instytucie Paley w USA. Spędziłyśmy tam wiele pracowitych i niejednokrotnie bolesnych miesięcy. Koncentracja na procesie leczenia i wspieraniu Jadzi była ogromna i to, co dziś pamiętam najbardziej i do czego wracam niejednokrotnie, to moment jej triumfu. Dzień, w którym mały pacjent kończy turnus rehabilitacyjny w Instytucie był wydarzeniem wyjątkowym. To dzień, w którym całemu światu pokazujesz, jak wiele trudu zostało włożone i jak długą drogę każdy z tych małych pacjentów przeszedł. Każde Dziecko (dorośli także) tego dnia mają jedno zadanie – pokonać kilka metrów i zadzwonić specjalnym dzwonem tak głośno, jak tylko potrafią. Doping rodziców, fizjoterapeutów i lekarzy jest tym, co wywołuje gęsią skórkę, a wspomnienia zostają z nami na wiele lat.
Jako założycielka Fundacji Dignify moim pierwszym projektem było odlanie spersonalizowanego dzwonu dla Paley European Institute i znalezienie tak wyjątkowego sponsora jakim jest BTTP Advisors. Wsparcie emocjonalne dzieci jest tak samo ważne w procesie leczenia jak sama ingerencja medyczna czy chirurgiczna. PEI jest przykładem tego, że te dwa aspekty mogą współistnieć i współpracować w trakcie leczenia. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy w Polsce miejsce, które tak bardzo docenia i wspiera wysiłek małych pacjentów i ich Rodzin.
Joanna Sobolewska, prezes Fundacji Dignify