Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

03.04.2023

Staw biodrowy – diagnostyka i terapia

Diagnostyka stawu biodrowego jest kluczowa dla wykrycia chorób w początkowych stadiach, co pozwala na wdrożenie właściwej terapii i uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych. Staw biodrowy pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała, umożliwiając poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności.


Jednakże, z uwagi na jego złożoną budowę, może być również źródłem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby zwyrodnieniowe czy urazy. W niniejszym artykule omówimy diagnostykę oraz terapię chorób stawu biodrowego oraz sposoby, które pomogą zapobiegać tym schorzeniom.

Diagnostyka chorób stawu biodrowego

Diagnostyka chorób stawu biodrowego jest kluczowa, aby wykryć problemy w początkowych stadiach choroby i zapobiec jej postępowi. W tym celu stosuje się badania:

  • obrazowe (RTG, tomografia, rezonans magnetyczny), które pozwalają na ocenę struktury i funkcjonowania stawu,
  • laboratoryjne (badanie krwi, moczu), które umożliwiają wykrycie stanów zapalnych i chorób poszczególnych układów narządów w organizmie człowieka,
  • funkcjonalne (testy ruchowe, ocena siły mięśni), które pomagają określić stopień uszkodzenia stawu.

Terapia chorób stawu biodrowego

Leczenie chorób stawu biodrowego może być różnorodne – w zależności od przyczyny choroby i stopnia jej zaawansowania. Najczęściej stosowane metody terapii stawu biodrowego to leczenie farmakologiczne, fizjoterapia oraz zabiegi chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych i leków przeciwobrzękowych, które łagodzą ból i stan zapalny stawu biodrowego. Podczas fizjoterapii z kolei wykorzystywane są różnorodne techniki, takie jak masaż mięśni, manipulacje stawowe, mobilizacje stawowe, uelastycznienie tkanek miękkich, a także ćwiczenia korekcyjne i stabilizacyjne. Terapia manualna w obrębie stawu biodrowego skupia się na pracy z całym układem ruchu, nie tylko na samym stawie biodrowym, co pozwala na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych. W niektórych przypadkach, gdy choroba jest zaawansowana, konieczna jest operacja stawu biodrowego. Może to być artroskopia, czyli operacja endoskopowa, lub wymiana stawu biodrowego. Po tych zabiegach wskazana jest również terapia manualna stawu biodrowego.

Jak zapobiegać chorobom stawu biodrowego

Aby uniknąć chorób stawu biodrowego, warto stosować kilka prostych zasad. Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, które stabilizują staw biodrowy. Należy także unikać długotrwałego siedzenia i stania w jednej pozycji oraz nosić odpowiednie obuwie, które zapewni poprawne podparcie dla stawu biodrowego.

Podsumowanie

Staw biodrowy jest niezwykle ważnym połączeniem w ciele człowieka, ale może być również źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Diagnostyka chorób stawu biodrowego jest kluczowa, aby wykryć choroby w początkowych stadiach i zapobiec ich postępowi. Właściwa terapia chorób stawu biodrowego może pomóc zmniejszyć ból i poprawić ruchomość stawu. Warto również pamiętać o zapobieganiu chorobom stawu biodrowego poprzez regularne ćwiczenia, unikanie długotrwałego siedzenia i stania w jednej pozycji oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Dzięki temu można uniknąć problemów ze stawem biodrowym i cieszyć się pełnią zdrowia i ruchomości przez wiele lat.

W Paley European Institute wykonasz diagnostykę stawu biodrowego, leczymy również staw rzekomy kości piszczelowej. Naszą specjalnością jest również ortopedia dziecięca – pomagamy najmłodszym odzyskiwać pełną sprawność ruchową. Zapraszamy do kontaktu!