Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

17.03.2022

Palejowe ABC – WDZIĘCZNOŚĆ

Wdzięczność to jedna z wielu emocji. Odczuwamy ją w momencie skupienia się na tym, co dobrego przytrafia nam się w życiu. Odczuwanie wdzięczności pozwala zwolnić, poprzyglądać się sobie i otoczeniu oraz docenić to, co często uważamy za pewne, oczywiste i niezmienne.

Nasz stan emocjonalny często idzie w parze ze stanem fizycznym. Zwracanie uwagi na osoby, rzeczy czy zdarzenia, wobec których odczuwamy wdzięczność może poprawić nasze samopoczucie i przynieść wiele korzyści w obszarze zdrowia psychicznego i fizycznego.

Wdzięczność jednak nie ogranicza się do ciepłego pomyślenia o tych aspektach życia, które mają na nas pozytywny wpływ. To również aktywne działanie, aby okazać komuś to, co czujemy. Podziękowanie, mały podarunek, pomoc komuś, wspólne spędzenie czasu to tylko niektóre ze sposobów, w jaki możemy okazywać wdzięczność.

Części z nas odczuwanie tej emocji przychodzi łatwiej. Inni mogą mieć z tym pewną trudność i odnosić wrażenie, że ich życie jest tak pełne trudności i wyzwań, że brakuje już miejsca na wdzięczność, a nawet chęci, aby zauważyć pewne sprawy, które wiążą się z czymś dobrym lub pozytywnym. Okazuje się jednak, że zwracanie uwagi na radosne wydarzenia w życiu i małe, ale przyjemne rzeczy można wytrenować. Ponadto, jest szansa, że poprawimy swoje (a może i innych) samopoczucie.

Dostrzeganie rzeczy, za które odczuwamy wdzięczność może stać się pięknym i pogłębiającym więzi rodzinne rytuałem. Każdego dnia wieczorem możecie poopowiadać sobie, co takiego wydarzyło się dzisiaj, co sprawiło wam radość, pomogło, uspokoiło, wywołało uśmiech na twarzy. Niektóre rodziny tworzą dziennik wdzięczności. Inne każdego dnia umieszczają w słoiku jedną karteczkę z wypisanymi lub narysowanymi rzeczami, za które są wdzięczni. To wydawałoby się niezbyt wymagające ćwiczenie ma dużą siłę. Początkowo znalezienie rzeczy wywołujących naszą wdzięczność może być trudnym zadaniem. Jednak wraz z biegiem czasu i praktyką staje się to coraz łatwiejsze, a nasza uwaga przekierowuje się na sprawy, które cieszą.

Wdzięczność prowadzi do pozytywnych działań. Kiedy czujemy się wdzięczni za czyjąś życzliwość wobec nas, jesteśmy bardziej skłonni odwzajemnić tę życzliwość, jak również zachować się w taki sposób wobec napotkanych osób. Twoja wdzięczność również może mieć wpływ na czyjeś działania, zwiększając szansę na to, że ktoś okaże życzliwość innym.

Wdzięczność pomaga nam budować lepsze relacje z innymi. Kiedy czujemy i wyrażamy szczerą wdzięczność i uznanie dla ludzi w naszym życiu, przyczyniamy się do pogłębiania i wzmacniania więzi oraz budujemy zaufanie.

Jednakże jest coś, co skutecznie zakłóca i utrudnia odczuwanie wdzięczności. Jest to presja. Zmuszanie się do odczuwania wdzięczności może potęgować stres i utrudniać zauważenie pozytywnych aspektów życia. Czasem bowiem jest tak, że największym sukcesem jest po prostu przetrwanie kolejnego trudnego dnia. A wtedy możesz docenić siebie za to, że dałaś/eś radę. Bo wdzięczność wobec siebie jest równie ważna, co wobec innych.