Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

03.02.2022

Palejowe ABC – TATA

Jeśli chodzi o rodzicielstwo, można niekiedy odnieść wrażenie, że ojcowie są na drugim miejscu. Tata jednak jest tak samo ważny jak mama i na szczęście obraz ojca na przestrzeni lat zmienia się na lepsze. W dużej mierze dzięki samym ojcom, którzy aktywnie i z zaangażowaniem dzielą opiekę nad dziećmi z partnerkami.

Aktywny i oddany dzieciom ojciec odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Dzieci mające wrażliwych i wspierających ojców mają wyższy poziom kompetencji społecznych i lepsze relacje z rówieśnikami. Częściej osiągają sukcesy w szkole oraz lepiej rozwijają się poznawczo. Ojcowie, podobnie zresztą jak matki, stanowią filar rozwoju emocjonalnego i kształtują to, w jaki sposób dzieci będą myślały o sobie w przyszłości.

Ojcostwo zaczyna się już od poczęcia. Zaangażowanie w czasie ciąży jest predykatorem zaangażowania w rodzicielstwo już po narodzinach dziecka. Niemowlęta, które znajdują ukojenie w ramionach ojca i na których potrzeby tata adekwatnie odpowiada, z większym prawdopodobieństwem wykształcą z nim bezpieczną więź. Ten rodzaj więzi natomiast ma przełożenie na całe późniejsze życie dziecka, m.in. na to, w jaki sposób będzie budowało relacje z innymi ludźmi.

Z raportu Pew Research Center roku dowiadujemy się, że ojcowie spędzają obecnie trzy razy więcej czasu ze swoimi dziećmi niż miało to miejsce w 1965 roku. Jednakże nie tylko czas się liczy, ale również jakość tych kontaktów. Dobra relacja między dzieckiem a ojcem to jeden z czynników chroniących przed rozwojem zaburzeń psychicznych w okresie dorastania. Dzieci, którym towarzyszy wspierający ojciec, rzadziej podejmują zachowania ryzykowne, takie jak przygodny seks czy stosowanie używek.

Ojciec, który aktywnie uczestniczy w życiu rodziny i dzieli obowiązki z drugim opiekunem, redukuje ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matki. Jeśli jednak ta się już pojawi, to zaangażowany tata łagodzi jej negatywny wpływ na dziecko. Warto tutaj również wspomnieć, że depresja poporodowa, choć najczęściej występuje u matek jest, zaburzeniem, z którym mierzy się nawet 8% ojców.

Zanim dzieci osiągną wiek 12 lat ponad 20% ojców doświadczy depresji. To wciąż pomijany, a bardzo ważny temat, w szczególności biorąc pod uwagę wciąż obecny wstyd przed korzystaniem z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej oraz wysoki współczynnik samobójstw u mężczyzn. Choroba ta ma wpływ nie tylko na mężczyznę, ale również na jego dziecko. Dzieci ojców z nieleczoną depresją gorzej radzą sobie z własnymi emocjami oraz rośnie u nich ryzyko zaburzeń zachowania.

Drodzy ojcowie, jesteście ważni. Czas, który spędzacie z dziećmi na wspólnym czytaniu, bawieniu się i przytulaniu jest ważny. Spacery z dzieckiem, pomoc w zasypianiu, uczenie go różnych umiejętności – to wspaniała okazja do tego, aby być razem, pogłębiać wasze więzi i poznawać się wzajemnie.

A jeśli sami potrzebujecie wsparcia – sięgajcie po nie śmiało, wszak wszyscy jesteśmy ludźmi i czasem potrzebujemy pomocnej dłoni.

Warto zajrzeć na stronę https://sharethecare.pl/

Źródło wiedzy i inspiracji, dzięki któremu powstał ten artykuł:

Martin, A., Ryan, R. M., & Brooks-Gunn, J. (2007). The joint influence of mother and father parenting on child cognitive outcomes at age 5, Early Childhood Research Quarterly