Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

25.06.2021

Palejowe ABC – POMOC

Każdy z nas potrzebuje czasem pomocy od innych ludzi. Samodzielność i niezależność są bardzo cenione w naszym świecie. Jednak nie da się wszystkiego zrobić w pojedynkę i każdy człowiek w pewnym stopniu jest zależny od innych. Różne życiowe doświadczenia i relacje z innymi ludźmi sprawiają, że proszenie o pomoc przychodzi nam z łatwością lub wręcz przeciwnie – staje się barierą nie do pokonania.

Może być trudno przyznać się przed sobą samym, że potrzebujesz pomocy, ponieważ od dzieciństwa wtłacza nam się do głowy, że powinniśmy radzić sobie sami. W niektórych kręgach prośba o pomoc bywa wręcz postrzegana jako oznaka słabości lub nieporadności. Potrzeba odwagi, by przyznać przed sobą i innymi, że sobie nie radzisz, nie jesteś czegoś pewien lub po prostu potrzebujesz ramienia, na którym możesz się wypłakać.

Kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, szansa, że będziesz potrzebować pomocy, wzrasta. Żyjąc w społeczeństwie, które szczyci się samowystarczalnością, idea proszenia o pomoc często może być zniechęcająca. Jednak możliwość zwrócenia się o pomoc może czasami uratować zdrowie, a nawet życie.

Co więc przeszkadza nam prosić o pomoc?

Czasem trudno wyłapać ten moment, kiedy już potrzebne jest nam wsparcie z zewnątrz. Choć brakuje już sił lub pomysłów, w dalszym ciągu staramy się sami dać sobie radę. Jeśli nie przywykliśmy do proszenia o pomoc, jak również wychowywaliśmy się w rodzinie, w której nacisk kładziono na samodzielność i samowystarczalność, to pokazanie swojej delikatnej części i prośba o wsparcie może być czymś wstydliwym. Czasem też wydaje się nam, że nikt nie zechce wyciągnąć do nas pomocnej dłoni, a dodatkowo zamiast pomocy otrzymamy krytykę lub ironię. Jeśli wielokrotnie w życiu zdarzyło nam się zawieść na ludziach, to tym bardziej może być trudno prosić ich o pomoc. Nie mamy przecież pewności, że tym razem staną na wysokości zadania, jak również, że utrzymają w sekrecie naszą prośbę o poufność, jeśli akurat na tym nam zależy.

Prosząc kogoś o pomoc, przyznajemy, że sami nie damy rady sprostać jakiemuś zadaniu. W zależności od naszego charakteru, temperamentu czy też stanu psychicznego, przez naszą głowę mogą przepływać przeróżne myśli oraz pojawiać się mogą różne uczucia. Poczucie porażki, utrata niezależności, poczucie, że jest się słabym lub niewystarczającym, że nie spełnia się oczekiwań, rozczarowanie oraz niepochlebne myśli o sobie to tylko niektóre z nich. Z drugiej strony poproszenie o pomoc i uzyskanie jej może dodać nam skrzydeł i sprawić, że uwierzymy we własną sprawczość, dostrzeżemy swoją odwagę, możliwość podejmowania ryzyka, zauważymy rolę wspólnoty i poczujemy się częścią niej, poczujemy przynależność do jakiejś grupy i dostrzeżemy, że świat nie jest czarno-biały, a wokół nas żyje wielu wspaniałych i chętnych do pomocy ludzi.

Dlatego też, choć początkowo nie jest to łatwe i może wydawać się ryzykowne, czasem warto zrobić pierwszy krok i sięgnąć po pomoc. Każdy z nas miewa w życiu takie okresy, że potrzebuje pomocnej dłoni i nie ma w tym nic wstydliwego.

Umiejętność proszenia o pomoc to jedna z kompetencji, których warto nauczyć swoje dzieci.  Możecie trenować w najmniejszych codziennych sytuacjach. W ten sposób dziecko oswoi się z ideą, że każdy z nas czasem potrzebuje wsparcia, ale że również ma moc, aby komuś udzielić pomocy. Pokazujcie dzieciom, jak one same mogą komuś pomóc. Opowiadajcie im również o sytuacjach, w których Wy sami ofiarowaliście komuś pomoc oraz z niej skorzystaliście.

W Paley European Institute również wiemy jak ważna jest współpraca i rola proszenia o pomoc. Dlatego też, jeśli masz pytania, nie bój się prosić o pomoc i pytać. Szukaj wsparcia wśród rodziców w podobnej sytuacji, w swojej rodzinie, ale też poza nią – u nas możesz liczyć na pomoc opiekuna pacjenta i zadać mu wszelkie pytania, z jakimi się borykasz. Kiedy potrzebujesz przyjrzeć się bliżej pewnym kwestiom, emocjom i trudnościom oraz potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, zapraszamy Cię do naszej psycholog. Żaden człowiek na świecie nie posiadł całej wiedzy, dlatego też, kiedy coś jest niejasne, to śmiało pytaj – nasz zespół specjalistów jest tutaj dla Ciebie, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać Cię w dążeniu do zdrowia i zapewniać Ci poczucie bezpieczeństwa.