Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

23.02.2021

Palejowe ABC – GRUPA WSPARCIA

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej wymagających prac jakie można wykonywać. Każdy etap tej drogi przynosi nowe pytania i trudne wybory. Jednak szczere rozmowy na temat wyzwań związanych z rodzicielstwem w dalszym ciągu należą do rzadkości - zwłaszcza wtedy, gdy rodzic lub dziecko doświadczają trudności lub zmagają się z chorobą.

W rezultacie wypalenie rodziców jest powszechne. W  jednym z badań porównano grupę kontrolną rodziców dzieci zdrowych z grupą rodziców dzieci przewlekle chorych. Okazało się, że 36% rodziców chorych dzieci wykazywało kliniczne objawy wypalenia. Jednak 20% grupy kontrolnej również cierpiało z powodu wypalenia. Wyniki te nie powinny jednak dziwić, biorąc pod uwagę obciążenie obowiązkami i presję społeczną, jakiej poddawani są rodzice.

Wypalony rodzic ma mniej energii i mniejsze pokłady cierpliwości. Odzyskanie równowagi może być praktycznie niemożliwe bez wsparcia i zrozumienia z zewnątrz. W takich chwilach pomocną dłoń można odnaleźć w grupach wsparcia dla rodziców – nie tylko tych profesjonalnych, ale również takich nieformalnych, tworzonych przez samych opiekunów.

Badania pokazują, że grupy wsparcia pomagają rozwijać i pielęgnować kompetencje rodzicielskie, poczucie siły, poczucie przynależności do grupy, a nawet poczucie własnej wartości. Jak to mówią – w grupie siła. Warto szukać i dołączać do takich, w których poczujemy się dobrze i bez lęku będziemy mogli dzielić się naszymi trudnościami, obawami, ale też radościami.

Rodzice czasami uważają, że są złymi rodzicami, jeśli ich dziecko ma problemy. W rezultacie ich wstyd i zażenowanie mogą uniemożliwić im rozmowę z innymi rodzicami o swoich doświadczeniach. Ponadto opiekunowie mogą odnieść wrażenie, że tylko oni mierzą się z trudnościami, a innym rodzinom żyje się łatwiej i spokojniej. Poczucie, że inni rodzice mają doskonałe relacje ze swoimi dziećmi i wiedzą, co robić, gdy ich dziecko cierpi, a tylko my gubimy się w meandrach rodzicielstwa może skutecznie osłabić nasze samopoczucie. Dlatego też bezpieczna grupa wsparcia to bezcenne doświadczenie, którego częścią warto być.

Kontakt z innymi niedoskonałymi rodzicami przypomina opiekunom, że nie są sami, a inni rodzice doświadczają na co dzień podobnych sytuacji i wyzwań. W zaufanym miejscu można porozmawiać z innymi osobami, które zrozumieją nasze emocje i potrzeby. Możliwość wygadania się i „wypuszczenia pary” w bezpiecznych warunkach, w otoczeniu ludzi, którzy powstrzymają się przed oceną i krytyką jest ważnym elementem rodzicielstwa. Dzięki otrzymanym informacjom zwrotnym, wskazówkom i sugestiom możemy przyjrzeć się nieco z boku sytuacjom, których doświadczamy, a następnie z większą łagodnością podejść do siebie i do dziecka i krok po kroku modyfikować to, co nie działa.

Bycie częścią grupy przypomina, że nie ma doskonałych rodziców ani doskonałych dzieci

Kontakt z innymi osobami w podobnej sytuacji daje nam dostęp do informacji i zasobów. Na przykład rodzice mogą uzyskać namiary na godnych zaufania i kompetentnych specjalistów, usługi, książki i pomocne strony internetowe.

W obecnych warunkach znalezienie grupy, która spotyka się regularnie może być bardzo trudne. Dlatego też warto przyjrzeć się miejscom w internecie. Grup przeznaczonych dla rodziców jest całe mnóstwo, jednak nie każda z nich może zaoferować nam to, czego potrzebujemy. W niektórych z nich zamiast wsparcia i zrozumienia, można spotkać się z falą krytyki i obelg. Dlatego też zanim otworzymy się przed obcymi ludźmi w internecie, zróbmy selekcję i sprawdźmy dokładnie, czy ta konkretna grupa warta jest naszego zaufania i uwagi.

Często rodzice po raz pierwszy poszukują wspierającej grupy, kiedy znajdują się w środku kryzysu. Mogą mieć wówczas trudności z wyobrażeniem sobie, że kiedykolwiek będzie lepiej. Ponadto mogą być przerażeni nie tylko zdrowiem, ale i przyszłością swoją i dzieci.

W rezultacie spędzanie czasu z innymi rodzicami może przynieść im ulgę. Szczególnie pomocne okazują się historie osób, które przeszły już leczenie i robią stały postęp. Takie historie dodają siły i nadziei.

Grupy wsparcia dla rodziców przynoszą opiekunom wiele korzyści. W otoczeniu rozumiejących ludzi, łatwiej podejmować wyzwania związane z rodzicielstwem. Inspirujące historie, dzielenie się wskazówkami, tworzenie swojej bazy wspierających kontaktów sprawia, że rodzice czują się lepiej przygotowani do pomocy swoim dzieciom. A oprócz korzyści związanych ze wspieraniem własnego dziecka, może okazać się, że znajdą swoją bratnią duszę, z którą zaprzyjaźnią się na całe życie.

Każdemu rodzicowi zdarza się wątpić w siebie. Po drodze każdy z nas popełnia błędy. Kluczem do zaakceptowania takiego stanu rzeczy jest odnalezienie osób, w towarzystwie których poczujemy się dobrze i będziemy mieć okazję dzielić się trudnościami, ale też wzrastać.

Literatura:

Law M., King S., Stewart D., King G. (2001) The Perceived Effects of Parent-Led Support Groups for Parents of Children with Disabilities, Physical & Occupational Therapy in Pediatrics

Alfredsson E.K., Broberg A.G. (2016) Universal parent support groups for parents of adolescents: Which parents participate and why? , Scandinavian Journal of Psychology

Lindström C., Aman J., Norberg A.L. (2010) Increased prevalence of burnout symptoms in parents of chronically ill children, Acta Paediatrica