Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

21.01.2021

Palejowe ABC – B jak BABCIA i DZIADEK

Babcia i dziadek - te dwa słowa sprawiają, że serce wypełnia się przyjemnym ciepłem, a we wspomnieniach powracają obrazy wspólnych wakacji, beztroskiej zabawy w ogródku czy czytania bajek na dobranoc. Oprócz rodziców, to właśnie dziadkowie często stanowią najważniejsze osoby w życiu dzieci. I choć troskę i miłość warto okazywać sobie na co dzień, to właśnie w styczniu obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tym samym mamy okazję w szczególny sposób świętować ich obecność w naszym życiu.

 

Dzisiejszym babciom i dziadkom daleko do stereotypowych starszych pań z siwym koczkiem i dystyngowanych panów z laseczką. Coraz częściej to osoby wciąż aktywne zawodowo, rozwijające swoje pasje i zainteresowania poza domem. Choćby z tych powodów dzisiejsza rola dziadków jest nieco inna niż w przeszłości. Coraz rzadziej babcia lub dziadek zajmują się wnukami w czasie, kiedy rodzice są w pracy. Powody mogą być różne – odległość, aktywność zawodowa i społeczna, a także choroba czy zły stan zdrowia. I choć czasem trudno to przyjąć – mają prawo do niezajmowania się własnymi wnukami. Z drugiej strony zdarzają się babcie lub dziadkowie, którzy pragną tak intensywnie angażować się w życie wnucząt i swoich dzieci, że z biegiem czasu może przyczyniać się to do powstania konfliktów między członkami rodziny. Bez względu na to czy dziadkowie i rodzice wnuków są zgodni czy też nie w kwestii swoich oczekiwań i obowiązków oraz podejścia do życia, warto ze sobą rozmawiać i wyjaśnić, co jest ważne dla każdej ze stron. Bo ostatecznie okazać się może, że potrzeby mamy takie same i przyświeca nam ten sam cel, jednak chcemy dojść do niego inną drogą.

Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie,

to prawdziwy dar, że jesteście. Nie każdy ma to szczęście. Dla swoich wnuków możecie stać się wspaniałymi przewodnikami po życiu. Kto jak nie Wy potrafi tak fantastycznie opowiadać o ważnych sprawach i dzielić się swoimi przeżyciami.

Często jesteście pierwszymi osobami, do których zwracają się w chwilach radości lub smutku rodzice Waszych wnuków. Dzieląc się ważnym kawałkiem ze swojego życia, pokazują Wam, jak znaczącymi osobami dla nich jesteście. Pragną, abyście byli towarzyszami na tej wymagającej rodzicielskiej drodze. Sami wiecie, jak bywa ona trudna, kręta, a jednocześnie piękna. Pamiętajcie o tym, że czasami przytulenie lub zwykłe przytaknięcie i powiedzenie „słyszę, że Ci trudno” znaczy nieraz więcej niż tysiąc złotych rad.

I Wy również macie prawo do własnego życia, czasu dla siebie, podróży czy pracy. Czasami pogodzenie ze sobą wszystkich ról stanowi prawdziwe wyzwanie i choć bardzo się chce, to na niektóre sprawy zwyczajnie brakuje już czasu. Angażując się w bycie babcią lub dziadkiem, zadbajcie również o własne zdrowie i samopoczucie. Nie rezygnujcie z siebie. Spełnieni i szczęśliwi dziadkowie chętniej i aktywniej spędzają czas ze swoimi wnuczkami – sami zresztą tego pewnie doświadczacie. Pamiętajcie jak duże znaczenie ma Wasza obecność dla Waszych wnuków. Dzięki Wam dzieci odkrywają, że ludzie mogą pięknie się między sobą różnić, a mimo to dogadywać się ze sobą, szanować się i troszczyć o siebie wzajemnie. Po latach życiowych doświadczeń często wiecie, co w życiu jest naprawdę ważne i co się liczy. Tym samym pokazujecie dzieciom, że czasem warto odpuścić, a innym razem skupić się na czymś bardziej. A wraz z biegiem czasu, kiedy z małych słodkich bobasów, Wasze wnuki będą przemieniać się w coraz bardziej samodzielne nastolatki, możecie odegrać kluczową rolę w łagodzeniu konfliktów pojawiających się między nimi a ich rodzicami. Nastolatkowie często nie chcą słuchać rodziców, ale zupełnie inaczej odnoszą się do swoich babć i dziadków. To u nich szukają ukojenia i rady, jaką decyzję podjąć. Nawet badacze zainteresowali się Waszą rolą w życiu rodziny i odkryli, że kiedy bierzecie aktywny udział w procesie wychowywania wnuków. Tym samym przyczyniacie się do tego, że dzieci mają lepsze samopoczucie i rzadziej podejmują ryzykowne zachowania. Dobrze, że jesteście!

Drodzy Rodzice,

z pewnością oczekując swojego dziecka w Waszych głowach powoli tworzył się obraz nie tylko Was jako rodziców, ale również tego, jakimi dziadkami będą Wasze mamy i ojcowie. Być może oczekiwaliście, że wchodząc w nową rolę babci lub dziadka, zaangażują się w nią równie mocno i z oddaniem jak Wy w bycie rodzicem. Być może było zupełnie odwrotnie i chcieliście mieć więcej niezależności oraz zależało Wam na tym, aby dziadkowie pojawiali się w życiu Waszych pociech wyłącznie od święta.

Czasami trudno jest pogodzić się z tym, że najbliższe nam osoby mają inne pomysły na życie, w tym na wychowywanie dzieci. Być może wielokrotnie denerwowaliście się, kiedy Wasi rodzice traktowali Wasze dzieci zupełnie inaczej niż byście tego chcieli. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się to może szkodliwe (a z pewnością jest irytujące), to na dłuższą metę może przynieść Waszym dzieciom więcej korzyści. Mnogość doświadczeń i interakcji z ludźmi oraz odmiennymi punktami widzenia, może przyczynić się do tego, że w dorosłym życiu dzieci będą łatwiej odnajdywać się w nowych sytuacjach, a przede wszystkim – że będą lepiej rozumieć innych ludzi i relacje między nimi.

Oczywiście są sytuacje, przed którymi bezwzględnie trzeba chronić dzieci. W przypadku przemocy im szybciej zadziałamy, tym lepiej dla dzieci. Jednakże w innych sytuacjach, np. tych dotyczących czasu ekranowego czy (nie)zdrowych przekąsek, warto zadać sobie pytanie „na ile ten temat jest dla mnie ważny? Czy zgadzając się na to działam wbrew sobie i pozwalam przekraczać swoje granice?”. Być może okaże się, że niektóre rzeczy można odpuścić. Inne w dalszym ciągu będą nienegocjowalne. Wtedy warto szczerze porozmawiać z dziadkami i spokojnie wyjaśnić im, dlaczego temat jest dla Was tak ważny. Pamiętajcie też, aby zapytać drugą stronę o to, co dla nich jest istotne w danej kwestii. Zwiększy to szansę na wzajemne zrozumienie i dialog.

Jeśli natomiast Wasze życie ułożyło się tak, że dziadkowie są w nim nieobecni, a chcielibyście, aby Wasze dzieci miały kontakt ze starszym pokoleniem, pamiętajcie, że równie dobrze rolę nestora może pełnić ukochana niania lub starszy sąsiad czy sąsiadka, do których można przyjść na popołudniową herbatkę i pogawędki o życiu. Takie znajomości pomogą Waszym dzieciom rozwijać w sobie empatię, otwartość i szacunek do drugiego człowieka.

Bez względu na to czy Wy i Wasze dzieci macie świetny, czy też wystarczająco dobry kontakt z dziadkami, pamiętajcie o tym, aby dać im znać, jak ważną rolę pełnią w Waszym życiu. Z pewnością to docenią. A Dzień Babci i Dziadka będzie doskonałą okazją do tego, aby podziękować za ich obecność, porozmawiać z nimi od serca i jeszcze bardziej docenić Waszą wspólną relację.