Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

21.01.2024

Operacja wydłużania nóg: Procedura, efekty i rekonwalescencja

Operacja wydłużania nóg to procedura, która coraz częściej wykonywana jest przez osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę i proporcje ciała. Ten specjalistyczny zabieg, choć wywodzi się z medycyny rekonstrukcyjnej, coraz częściej znajduje zastosowanie także w celach estetycznych. W tym wpisie przybliżymy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące operacji wydłużania nóg. Dowiesz się, ile cm możesz zyskać, ile kosztuje zabieg oraz na czym polega. Zapraszamy do lektury!

Operacja wydłużania nóg to procedura, która coraz częściej wykonywana jest przez osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę i proporcje ciała. Ten specjalistyczny zabieg, choć wywodzi się z medycyny rekonstrukcyjnej, coraz częściej znajduje zastosowanie także w celach estetycznych. W tym wpisie przybliżymy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące operacji wydłużania nóg. Dowiesz się, ile cm możesz zyskać, ile kosztuje zabieg oraz na czym polega. Zapraszamy do lektury!

 

Operacja wydłużania nóg – dla kogo?

Wydłużanie nóg to operacja, która wykonywana jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej stosowana jest przy schorzeniach takich jak: niedorozwój kości udowej, hemimelia strzałkowa, hemimelia piszczelowa czy dysplazja szkieletowa. Choć każde z tych schorzeń wymaga indywidualnego podejścia, to wszystkie wiążą się ze zmianami w obrębie długości kończyn, co często prowadzi do nierówności, ograniczeń funkcjonalnych lub niskiego wzrostu.

Coraz więcej osób decyduje się także na kosmetyczne wydłużanie kończyn. Zabieg ten dotyczy przede wszystkim osób zmagających się z dysforią wzrostową. To stan psychiczny, w którym osoba odczuwa silne niezadowolenie lub dyskomfort związany z własnym wzrostem, również, gdy jest on w granicach normy. W takich przypadkach decyzja o poddaniu się operacji wynika z potrzeby zharmonizowania wizerunku zewnętrznego z wewnętrznym poczuciem siebie. Dla osób z dysforią wzrostową operacja wydłużania nóg nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma głęboki wpływ na ich samopoczucie i jakość życia.

 

Na czym polega operacji wydłużania nóg?

Operacja wydłużania nóg to zaawansowana technika ortopedyczna, umożliwiająca zwiększenie długości kończyn dolnych. Proces ten opiera się na stopniowym wydłużaniu, co powoduje rozciąganie kości i powstawanie nowej tkanki kostnej. wykorzystując naturalną zdolność organizmu do regeneracji.

Najnowocześniejszą metodą wykorzystywaną do wydłużania kończyn jest system Precice. Zabieg polega na dokonaniu precyzyjnego kilkumilimetrowego nacięcia w skórze, przez które do wnętrza kości wprowadzany jest specjalny teleskopowy gwóźdź śródszpikowy. Wyposażony jest on w mały silnik napędzany polem magnetycznym, który aktywowany jest przy pomocy zewnętrznego sterownika (ERC). Wystarczy przyłożyć go do nogi, by ruch magnesu w sterowniku spowodował rozsuwanie gwoździa Precice. W efekcie tego następuje stopniowe wydłużanie się kości.

Operację wydłużania nóg przy pomocy technologii Precice wyróżnia nie tylko skuteczność, ale także niski poziom bólu, dzięki czemu Pacjent nie musi rezygnować z codziennej aktywności. System ten posiada także atest FDA. Masz więc pewność, że jest to rozwiązanie bezpieczne, przetestowane i zatwierdzone przez jedną z najbardziej rygorystycznych instytucji regulacyjnych na świecie.

Dzięki technologii Precice można wydłużyć kość o 5, 8, 13, a nawet 16 cm, choć ostateczny wynik zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. W Paley European Institute proponujemy:

  • obustronne wydłużanie kości udowych do 8 cm,
  • obustronne wydłużanie kości piszczelowych do 5 cm,
  • wydłużanie kości piszczelowych do 5 cm i udowych do 8 cm w odstępie trzech tygodni,
  • wydłużanie kości udowych do 8 cm, a następnie po upływie roku wydłużanie kości piszczelowych do 5 cm,
  • procedurę łącznego wydłużenia kości piszczelowej i udowej do 4 cm każda. Po upływie co najmniej roku od pierwszej operacji przeprowadzane jest ponowne złamanie kości udowych i piszczelowych. by w drugim etapie procedury, ponownie wydłużyć kości o kolejne 4 cm, co pozwala osiągnąć łączny przyrost długości o kolejne 8 cm. W sumie cała procedura pozwala na wydłużenie kończyn o 16 cm.

Operacja wydłużania nóg – ile kosztuje?

W przypadku operacji wydłużania nóg to ile kosztuje, jest zmienne i zależy od wielu czynników, w tym od wybranej techniki i zakresu procedury. Do ceny należy doliczyć także koszt konsultacji oraz rehabilitacji po zabiegu. W Paley European Institute cena zabiegu wydłużania nóg zawiera koszty m.in. kwalifikacji przedoperacyjnej (ortopeda, pediatra, anestezjolog), badania laboratoryjne i RTG, zaopatrzenie medyczne dla obu kończyn (w tym cenę implantów), zabieg operacyjny, opiekę anestezjologiczną, pobyt w szpitalu, opiekę pooperacyjną (wizyty kontrolne, zmiany opatrunku, zdjęcia RTG) oraz pakiet indywidualnej rehabilitacji (60 h).

Rekonwalescencja po operacji

Po operacji wydłużania nóg następuje okres rekonwalescencji, który wymaga od Pacjenta cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarza i zespołu fizjoterapeutów. Rehabilitacja jest kluczowa dla sukcesu całego przedsięwzięcia.

Po zabiegu następuje faza opóźnienia, która trwa od 5 do 7 dni, podczas których między odłamami przeciętej kości zapoczątkowują się procesy naprawcze.  Następnie ma miejsce faza wydłużania, gdzie za pomocą zewnętrznej jednostki sterującej ERC powoli oddalane są odłamy kostne od siebie. Proces ten nosi nazwę fazy dystrakcji, czyli wydłużania, w ramach której kość piszczelowa wydłużana jest o 0,75 mm a kości udowa o 1 mm. Podczas oddalania odłamów miejsce ubytku wypełnia się nowo wytworzoną tkanką kostną. W ten sposób kość ulega wydłużeniu. Powstająca tkanka kostna nosi nazwę regeneratu kostnego. Stopniowe rozciąganie zmusza ciało do ciągłego tworzenia nowej kości oraz tkanek miękkich, takich jak skóra, mięśnie, nerwy czy naczynia krwionośne. Faza dystrakcji trwa aż do osiągnięcia pożądanej długości kości. Możliwe jest uzyskanie około 2,5 cm dodatkowej długości miesięcznie.

Kolejnym etapem jest faza konsolidacji, podczas której regenerat kostny stopniowo twardnieje i przeobraża się w kość. W przypadku typowej procedury wydłużania rzędu 5 cm uzyskanie dodatkowej długości zajmuje około 2 miesiące, zaś mineralizacja nowej tkanki wymaga kolejnych 2-3 miesięcy. Po osiągnięciu pełnej konsolidacji regeneratu kostnego aparat do wydłużania może zostać usunięty. Po około roku gwóźdź jest usuwany, a kość jest w pełni wygojona.

 

Podsumowanie

Operacja wydłużania nóg to skomplikowany i kosztowny zabieg, ale dla wielu osób może stanowić klucz do lepszego samopoczucia i wyglądu. Ważne jest, aby podejść do tego z pełną świadomością wszystkich aspektów – od procedury, przez koszty, aż po rekonwalescencję. Każda decyzja o poddaniu się operacji powinna być podjęta po konsultacji ze specjalistą i dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw.

Instytut Paleya to jedno z wiodących miejsc, w którym przeprowadzane są tego typu zabiegi, oferując najwyższej klasy opiekę i ekspertyzę. Skontaktuj się z nami i otrzymaj wszystkie informacje dotyczące operacji wydłużania nóg. Zapraszamy do kontaktu!