Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

obrazek do artykułu Metody wydłużania kończyn dolnych: Porównanie technik i procedur

15.01.2023

Metody wydłużania kończyn dolnych: Porównanie technik i procedur

W ostatnich latach metody wydłużania kończyn dolnych zmieniły się, odzwierciedlając postęp w dziedzinie medycznej i technologicznej. Dziś, te innowacyjne procedury są bardziej dostępne, bezpieczne i skuteczne, dzięki czemu korzysta z nich coraz więcej osób poszukujących zarówno medycznych, jak i estetycznych rozwiązań. Dowiedz się, jak dawniej wyglądało wydłużanie nóg i jakie metody wykorzystywane są obecnie.

Wydłużania kończyn dolnych – kiedy jest potrzebne?

Wydłużanie kończyn dolnych to procedura, która może być stosowana w różnych sytuacjach, zarówno medycznych, jak i estetycznych. Medycznie, jest to często niezbędne w przypadku osób cierpiących na asymetrię kończyn, czyli sytuację, w której jedna noga (lub ręka) jest znacznie krótsza od drugiej. Taka asymetria może wynikać z różnych przyczyn, w tym wrodzonych defektów, urazów, infekcji lub chorób takich jak np. dysplazja stawu biodrowego. Nieleczona, może prowadzić do poważnych problemów z postawą, bólów pleców, a nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Z kolei w kontekście estetycznym, kosmetyczne wydłużanie kończyn jest coraz częściej wybierane przez osoby, które z różnych powodów są niezadowolone z długości swoich nóg. W takich przypadkach, chociaż nie ma medycznej konieczności przeprowadzenia operacji, zabieg może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia i pewności siebie pacjentów.

Warto zauważyć, że decyzja o przeprowadzeniu operacji wydłużenia kości kończyn dolnych powinna być podejmowana bardzo ostrożnie. W przypadku zabiegów medycznych często jest to ostatnia deska ratunku, kiedy inne metody leczenia zawiodły lub nie są możliwe. Natomiast w przypadkach estetycznych, ważne jest, aby pacjent był w pełni świadomy wszystkich aspektów procedury, w tym długiego okresu rekonwalescencji oraz potencjalnych ryzyk i powikłań.

Dawna technika wydłużania kończyn

Dawniej wykorzystywane metody wydłużania kończyn, choć mniej zaawansowane niż obecne techniki, stanowiły fundament, na którym oparto współczesne procedury. Ich rozwój był napędzany potrzebą leczenia skomplikowanych przypadków deformacji i asymetrii kończyn, a także wrodzonych i nabytych niedorozwojów kończyn dolnych. Do najpopularniejszej metod wydłużania kończyn zaliczamy metodę Ilizarowa, która była wykonywana w Polsce i innych państwach na świecie. Na czym polega? Wydłużanie kończyn metodą Ilizarowa opracowane zostało w latach 50. XX wieku przez radzieckiego lekarza Gavriila Ilizarowa. Technika ta wykorzystuje zewnętrzny aparat do stopniowego rozciągania kości. Po wykonaniu osteotomii (nacięcia kości), aparat Ilizarowa, składający się z pierścieni i prętów, jest montowany bezpośrednio do kości. Przez delikatne i stopniowe dokręcanie prętów, kość jest rozciągana, co stymuluje naturalny proces wzrostu kości w miejscu osteotomii.

Nowoczesna metoda wydłużania kończyn dolnych

Obecnie w przypadku wydłużania kończyn najczęściej stosuje się nowoczesną metodę z użyciem teleskopowego gwoździa wewnętrznego, stanowiącą przełom w ortopedii. Ta zaawansowana technika umożliwia zwiększenie długości kończyn dolnych, wykorzystując zdolność ludzkiego organizmu do regeneracji.

Proces wydłużania kończyn metodą PRECiCE rozpoczyna się od delikatnego, kilkumilimetrowego nacięcia w skórze. Przez to nacięcie, chirurg wprowadza specjalny gwóźdź śródszpikowy, który jest wyposażony w mechanizm teleskopowy zasilany małym silnikiem sterowanym przez pole magnetyczne, które aktywuje się za pomocą zewnętrznego sterownika (ERC). Proces wydłużania kości następuje dzięki precyzyjnemu rozsuwaniu się gwoździa pod wpływem sterownika umieszczonego na zewnątrz nogi.

Zaletą metody PRECiCE jest jej skuteczność połączona z niskim poziomem bólu. Dzięki temu pacjenci mogą kontynuować większość codziennych aktywności już w trakcie leczenia. Ponadto system ten posiada atest FDA, co gwarantuje jego bezpieczeństwo i skuteczność.

Metoda wydłużania z użyciem gwoździ magnetycznych pozwala na indywidualne dostosowanie planu wydłużania kończyn w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. W Paley European Institute proponowane są różne schematy wydłużania: od obustronnego wydłużania kości udowych do 8 cm, przez wydłużanie kości piszczelowych do 5 cm, aż po skomplikowane procedury łącznego wydłużania kości piszczelowej i udowej, nawet do 16 cm łącznie. Każdy z tych planów jest starannie przygotowany, aby zapewnić optymalne wyniki przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i komfortu pacjenta.

Podsumowanie

W ostatnich latach metody wydłużania kończyn dolnych przeszły ogromną ewolucję, odzwierciedlając postęp w dziedzinie medycyny i technologii. Dziś dostępne są innowacyjne procedury, które są bardziej bezpieczne i skuteczne, niż kiedykolwiek wcześniej. To otwiera drzwi do korzystania z tych procedur zarówno dla osób poszukujących rozwiązań medycznych, jak i tych, które chcą poprawić estetykę swoich kończyn.

Chcesz dowiedzieć się więcej o operacji wydłużania nóg? Skontaktuj się z nami! W instytucie Paleya oferujemy kompleksową opiekę i najnowocześniejsze technologie w dziedzinie ortopedii. Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, omówić Twoje potrzeby i dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych wymagań. Zapraszamy także na stronę Wydłużanie Kończyn