Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

14.02.2023

Estetyczne wydłużanie kończyn

Estetyczne wydłużanie kończyn to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób chcących poprawić proporcje swojego ciała. Dzięki niemu można zwiększyć wzrost nawet o kilka centymetrów, co może znacznie poprawić samoocenę i jakość życia. Pacjenci zyskują więcej pewności siebie oraz lepsze samopoczucie.

Czym jest estetyczne wydłużanie kończyn?

Estetyczne wydłużanie kończyn to operacyjny zabieg, który ma na celu zwiększenie długości kości kończyn dolnych. Technologia ta wykorzystywana jest już od wielu lat, jednak dopiero w ostatnich latach stała się dostępna dla szerszego grona Pacjentów.

Historia zabiegu sięga początków XX wieku, kiedy to rosyjski chirurg Gavriil Ilizarov opracował metodę wydłużania kości, którą z powodzeniem stosował w leczeniu deformacji i skrócenia kończyn u dzieci. Później okazało się, że ta sama metoda może być z powodzeniem wykorzystywana w celach estetycznych.

Metody estetycznego wydłużania kończyn

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod estetycznego wydłużania kończyn. Najpopularniejsze z nich to:

Metoda Ilizarova – jest to tradycyjna metoda wydłużania kończyn aparatem zewnętrznym, złożonym z metalowych pierścieni i prętów. Aparat jest mocowany bezpośrednio do kości, a następnie stopniowo wydłużany, co powoduje rozciąganie kości i powstawanie nowej tkanki kostnej. Metoda ta ma właściwie już tylko znaczenie historyczne i nie rekomenduje się wydłużania kości długich z zastosowaniem tej techniki.

Metoda z użyciem teleskopowego gwoździa wewnętrznego PRECiCE – jest to nowoczesna metoda wydłużania kości, w której zamiast aparatów ortopedycznych stosuje się specjalne implanty, tzw. teleskopowe gwoździe. Wprowadzane do wnętrza kości (kanału szpikowego) gwoździe są stopniowo wydłużane za pomocą specjalnego urządzenia sterującego za pomocą pola magnetycznego.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu wydłużania nóg Pacjent powinien przejść dokładne badania, w tym rentgenowskie, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Ważne jest także, aby Pacjent był w dobrym stanie ogólnym i miał prawidłowo funkcjonujący układ krążenia i układ oddechowy.

Przebieg zabiegu estetycznego wydłużania kończyn

Zabieg estetycznego wydłużania kończyn przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po nacięciu skóry, chirurg przecina kość, wprowadza do jej wnętrza specjalny implant i zamyka ranę. Następnie Pacjent przechodzi przez okres rekonwalescencji.

Opieka pooperacyjna po zabiegu

Powrót do pełnej sprawności po zabiegu estetycznego wydłużania kończyn trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od metody i zakresu wydłużenia kości. Pierwsze dni po zabiegu to okres, w którym należy unikać wysiłku fizycznego, przede wszystkim chodzenia z pełnym obciążaniem kończyn dolnych. Z czasem Pacjent stopniowo zacznie obciążać kończyn.

Ryzyko i powikłania

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, estetyczne wydłużanie kończyn niesie za sobą pewne ryzyko powikłań, takich jak infekcja, krwawienie, uszkodzenie nerwów czy niedokrwienie kości. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie omówić z lekarzem wszelkie aspekty i możliwe ryzyka związane z zabiegiem.

Podsumowanie

Estetyczne wydłużanie kończyn to skomplikowany i wymagający zabieg chirurgiczny, ale dla wielu osób może stanowić ważne rozwiązanie estetyczne i poprawić jakość życia. Dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu koniecznym jest dokładne poznanie wszystkie metod i zasad jego przeprowadzenia, a także omówić z lekarzem wszelkie kwestie związane z ryzykiem i powikłaniami.

Wybierając ośrodek, w celu przeprowadzenia estetycznego wydłużania kończyn dolnych, pamiętaj, by zapytać, ile rocznie operacji wykonuje i czy posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tego typu operacjach. Również czy dysponuje odpowiednim zespołem, który wie, jak odpowiednio opiekować się pacjentem w trakcie wydłużania kończyn. Zabiegi wydłużania nie powinny być wykonywane przez ośrodki zajmujące się tylko medycyną sportową czy chirurgią urazową a jedynie dedykowane placówki, w których wszystko jest podporządkowane pod pacjenta.

W Paley European Institute wykonujemy kosmetyczne wydłużanie kończyn. Jest to zabieg przeznaczony zarówno dla Pacjentów, którzy pragną urosnąć o kilka dodatkowych centymetrów, ale także w leczeniu nierówności kończyn bądź innych wyzwań zdrowotnych jak np. achondroplazja. Naszą specjalnością jest również ortopedia dziecięca – pomagamy najmłodszym odzyskiwać pełną sprawność ruchową. Zapraszamy do kontaktu!