Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

02.02.2021

Dzień Pozytywnego Myślenia – jak je rozwijać u dzieci?

Badania naukowe wykazują, że optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór, ponieważ zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Dlatego warto, aby już od najmłodszych lat rozwijać u dzieci pozytywne podejście do siebie i świata.

Poznaj 5 wskazówek, jak możesz pomóc dziecku rozwijać pozytywne podejście do siebie i świata.

Zwracaj uwagę na pozytywne rzeczy i dziel się tym z dzieckiem

Opowiadaj dziecku o tym, co dobrego Cię spotkało i co Cię ucieszyło. Zadawaj maluchowi pytania o jego pozytywne doświadczenia. Odkrywajcie radość z małych rzeczy: wspólnego spaceru, pieczenia pierniczków, pięknego zachodu słońca czy tęczy po deszczu. Świętujcie wspólnie Wasze sukcesy. Możecie też wykonać dzienniczek albo słoik wdzięczności, do którego codziennie będziecie wrzucać karteczkę z napisem lub rysunkiem, co zapamiętacie z dzisiejszego dnia.

Błędy to szansa, a nie porażka.

Niepowodzenia nie są przyjemne. Dzięki nim jednak możemy uczyć się radzić sobie z frustracją, zniecierpliwieniem czy zniechęceniem. Kiedy dziecku coś nie wyjdzie lub popełni jakiś błąd, pomóż mu dostrzec, czego może się nauczyć z tej sytuacji. Porozmawiajcie o tym, co można zrobić inaczej następnym razem. Zapytaj swoją pociechę, czego nowego i ważnego dowiedziała się o sobie dzięki tej sytuacji. Czego następnym razem nie zrobi? Jaki efekt chciałaby osiągnąć?

Pamiętaj, aby być wyrozumiałym również dla siebie. Każdemu z nas zdarza się przecież popełnić błąd. Wyciągajmy z nich wnioski, aby w przyszłości działać lepiej i skuteczniej. Kiedy dziecko zobaczy, że Tobie również czasami coś nie wychodzi, ale nie poddajesz się i próbujesz dalej, będzie się uczyć jak radzić sobie z niepowodzeniami.

Próbujcie i rozwijajcie nowe umiejętności

Zastanówcie się wraz z dzieckiem, co jest jego mocną stroną. Znając jego dotychczasowe umiejętności, zapewnij mu możliwość rozwijania ich i osiągania sukcesów (nawet malutkich!). Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy, zachęcaj je do podejmowania wysiłku. Pamiętaj jednak, aby nie wywierać zbyt dużej presji, bo to może wywołać opór. Podziel się z dzieckiem swoimi zainteresowaniami. Może będziecie mogli robić coś razem?

Pomagajcie innym

Pamiętajcie o codziennych drobnych aktach życzliwości. Zachęć dziecko do wolontariatu lub udziału w akcjach charytatywnych. Zbieranie karmy dla zwierząt ze schroniska, pomoc starszym sąsiadom w zrobieniu zakupów, podzielenie się śniadaniem z kolegą, który zapomniał zabrać kanapki do szkoły… Możliwości jest mnóstwo. Pomagając innym, człowiek czuje się lepiej i pozytywniej patrzy na świat. Zyskuje też poczucie wpływu. Dla młodego człowieka to bardzo ważne doświadczenie.

W naszym Instytucie cyklicznie odbywają się akcje charytatywne jak np. przygotowywanie kartek dla Powstańców, co również można wykorzystać jako okazję do działania dla innych.

Ustalcie cele i dążcie do ich osiągnięcia

Zachęć dziecko do spełniania swoich marzeń. Pomóż mu stworzyć plan działania. Jakie kroki należy podjąć, żeby osiągnąć cel? Kto może w tym pomóc? Co będzie potrzebne (jakie umiejętności i przedmioty)? Jakie mogą pojawić się trudności? Jak sobie z nimi poradzić? Takie spojrzenie na realizację zadania pokaże dziecku plusy i minusy danego przedsięwzięcia i zwiększy szansę na osiągnięcie celu. Dziecko już na początku będzie wiedziało, że na drodze mogą pojawić się trudności, ale nie oznacza to, że trzeba się zniechęcać. Przy użyciu swoich umiejętności oraz wsparciu innych będzie można je pokonać i cieszyć się wymarzonymi rezultatami.