Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

18.08.2022

Dlaczego warto wprowadzić elementy zabawy w fizjoterapię?

Zabawa jest naturalnym środowiskiem dla dzieci oraz jednym ze sposobów, w jaki poznają świat. Tę fundamentalną dziecięcą potrzebę – potrzebę zabawy – można z dobrym rezultatem wykorzystywać w aktywnościach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z czymś zachęcającym, jednak są niezbędne dla zdrowia i rozwoju małego człowieka - ćwiczeń podczas rehabilitacji.

Fizjoterapia nie musi być nudna

Niektóre dzieci już od pierwszych dni swojego życia potrzebują regularnej fizjoterapii. Mozolne i powtarzalne ćwiczenia, niekiedy powodujące dyskomfort, mogą prowadzić do niechęci i odmowy udziału w zajęciach. Może to jednak wyglądać zgoła inaczej, kiedy do fizjoterapii wprowadzi się elementy zabawy lub całe spotkanie poprowadzi się w taki sposób, że dziecko z zajęć wyjdzie zadowolone i ze spokojem będzie oczekiwać kolejnego spotkania.

Takie zajęcia, podczas których rehabilitacja kończyn górnych u dzieci prowadzona jest w formie zabaw tematycznych, organizują fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi z Paley European Institute w ramach autorskiego programu terapii bimanualnej.  Każdy turnus trwa 2 tygodnie, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Regularnie organizowany jest Turnus Kucharski oraz Turnus Podróżniczy.

Fizjoterapeuta oferuje i angażuje się w zabawę

Wprowadzając zabawę do fizjoterapii, zwiększa się szansę na to, że między dzieckiem a specjalistą wytwarza się rodzaj więzi opartej na współpracy i wzajemnym zaufaniu. Dobra relacja jest bowiem kluczowym elementem, dzięki któremu można skuteczniej realizować plan i osiągać cele terapeutyczne. Widząc, że fizjoterapeutka lub fizjoterapeuta angażuje się w zabawę i sam ją oferuje, dziecko będzie bardziej skłonne do aktywnego udziału w zajęciach. W oczach dziecka gabinet oraz wykonywane ćwiczenia stają się mniej zagrażające.


Fizjoterapia jako przyjemna aktywność dla dziecka

Dziecko, które podczas ćwiczeń angażuje się w zabawę uczy się, że fizjoterapia jest przyjemną aktywnością, w której warto brać udział i której oczekuje się z radością. Angażując dziecko w różnorodne zabawowe zajęcia, mały człowiek nabiera pewności siebie oraz doświadcza własnej skuteczności i zaradności. To, co jest niesamowicie ważne dla dzieci, a co w szczególności widać w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, to silna potrzeba sprawczości, którą dzieci chętnie realizują właśnie w zabawie. Poczucie sprawczości pomaga im również w podejmowaniu kolejnych wyzwań oraz ułatwia naukę regulacji emocji. 

Korzyści funkcjonalne z zabawy podczas fizjoterapii

Większe zaangażowanie dziecka w zajęcia fizjoterapeutyczne przekłada się na realne efekty funkcjonalne. Wyniki badania dotyczące Turnusu Kucharskiego, skierowanego do dzieci po operacjach policyzacji i ulnaryzacji, wskazały na znaczne zwiększenie możliwości funkcjonalnych kończyn górnych. Największą poprawę uzyskano w zakresie aktywnego zgięcia i wyprostu nadgarstka – średnie uzyskane wartości były wyższe o odpowiednio 67 proc. i 77 proc.

 

Przed i po zakończeniu turnusu tematycznego jego uczestnicy zostali poddani ocenie możliwości funkcjonalnych kończyn górnych, dzięki czemu dokładnie określiliśmy postępy w terapii. Cieszymy się, że dzięki innowacjom, które wprowadzamy w Instytucie, dajemy naszym Pacjentom szansę na szybsze odzyskanie sprawności – Paulina Krystosiak, fizjoterapeuta Paley European Institute.

Zanotowano także poprawę średnich uzyskanych wartości w zakresie biernych i aktywnych ruchów odwiedzenia, zgięcia, rotacji wewnętrznej i zewnętrznej stawu ramiennego, pronacji przedramienia, przywiedzenia dołokciowego i aktywnego zgięcia stawu łokciowego. Dzieci poprawiły także swoje umiejętności m.in.: składania i rwania kartki, nawlekania koralików, zawiązywania butów czy odkręcania butelki.

Satysfakcja dla dziecka i fizjoterapeuty

Człowiek jako całość jest połączeniem ciała i umysłu, dlatego też działania, które przynoszą najwięcej korzyści, to te integrujące obie części. Włączając zabawę do fizjoterapii, dbamy więc jednocześnie i o ciało, i o psychikę dziecka. Fizjoterapia z dzieckiem, które angażuje się w zabawę jest bardziej efektywna, a tym samym satysfakcjonująca zarówno dla dziecka, jak i dla specjalisty.