Skontaktuj się z nami: + 48 513 800 159

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw do siebie kontakt zwrotny, oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Historia Pana Krzysztofa – zakażenie kości

Do momentu wypadku w 2015 roku, Pan Krzysztof był bardzo aktywny fizycznie. Rozwijał różne sportowe pasje, poczynając od narciarstwa, jazdy figurowej na lodzie, pływania a w szczególności pasjonowała go jazda motocyklem. Od młodzieńczych lat to jednoślady zaprzątały jego głowę i zajmowały cały wolny czas. Do momentu, gdy kierowca samochodu ciężarowego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. W wyniku zderzenia Pan Krzysztof doznał zmiażdżenia kości udowej i kolana. Podczas wypadku doszło także do złamania kości piszczelowej i strzałkowej. Czas się zatrzymał.

 

 

Pan Krzysztof od momentu wypadku był wielokrotnie operowany, łącznie przeszedł 12 operacji w różnych ośrodkach w Polsce. Po bardzo złożonym i przewlekłym procesie leczenia, udało się opanować ostrą infekcję, jednak problem z pełnym wygojeniem złamania pozostały a kończyła była całkowicie nie funkcjonalna do takiego stopnia że rozważana była nawet jej amputacja kończyny.
Pod koniec grudnia w 2018 roku, Pan Krzysztof jako jeden z pierwszych pacjentów trafił do Paley European Institute.

Konsultacja z polskim zespołem pozwoliła mu uzyskać całościową diagnozę i kompleksowy proces leczenia. Do tej pory lekarze w poprzednich placówkach koncentrowali się na podudziu, gdzie problem był najbardziej złożony – zakażenie kości, sącząca się ropa. Jednak to nie rozwiązywało problemu. Plan leczenia postawiony w Instytucie uwzględniało kompleksową ocenę całego narządu ruchu i skupienie się również nad towarzyszącymi elementami jak: brak zrostu kostnego, skrócenie kości piszczelowej i zbaurzenie osi uszkodzonej kończyny – kolana, kości piszczelowej i strzałkowej oraz udowej

W Paley European Institute przeprowadził nowatorski zabieg transportu kostnego według jego własnej autorskiej modyfikacji z użyciem kabli. Podczas pierwszej operacji usunięto ponad 11 cm martwej kości zniszczonej w skutek przewlekłej infekcji bakteryjnej oraz założenia aparatu zewnętrznego do transportu kostnego. Po wytworzeniu nowego regeneratu kostnego 11cm aparat zewnętrzny został usunięty i zamieniony całkowicie na zespolenie wewnętrzne (gwóźdź śródszpikowy) celem skrócenia okresu noszenia aparatu zewnętrznego oraz rozpoczęcia częściowego obciążania operowanej kończyny. Element ten jest całkowicie niewidoczny z zewnątrz i umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji znacznie wcześniej niż w przypadku innych rozwiązań. W trakcie regeneracji i uwapniania kości można już realizować dalsze leczenie, a także wykonywać proste czynności domowe.
Wycięcie fragmentu kości i wydłużanie kończyny to metoda znana już od dawna. Stosowana jest w przypadku różnego rodzaju infekcji, zapaleń czy zakażeń, a także martwicy kości. Nasi lekarze w PEI znacząco usprawnili ten proces „transportu kostnego” poprzez wykorzystanie nowych technik wspomagający to rozwiązanie. Zazwyczaj pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalnie kości (osteomyelitis) są „zaleczani” poprzez zastosowanie wysokich dawek antybiotyków stosowanych do wyciszenia aktywnej infekcji. W tym przypadku całkowicie pozbywamy się chorej (martwej) tkanki kostnej i zastępujemy ją własną, nową i przede wszystkim zdrową tkanką kostną, minimalizując ryzyko nawrotu uśpionej infekcji.

U Pana Krzysztofa największe znaczenie odgrywał czas. Nie będąc blisko 5 lat unieruchomionym nie sposób zrozumieć, jak wielkim pragnieniem jest dla niego spacer z żoną i małym synkiem.