Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
Głównym źródłem informacji o pacjencie są badania radiologiczne. W sytuacji gdy potrzebne są dodatkowe badania lekarz wystawia odpowiednie skierowanie a koordynator pomaga pacjentowi w zaplanowaniu dodatkowej diagnostyki.
Leczenie poprzedzone jest dokładną diagnostyką obrazową – radiologiczną, ultrasonograficzną, bądź rezonansem magnetycznym. Dokładna diagnostyka decyduje o sposobie leczenia (leczenie operacyjne czy leczenie zachowawcze). Podstawą jest prawidłowo wykonane i właściwie ocenione badanie RTG.
Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest RTG. Prześwietlenie jest badaniem diagnostycznym znanym również pod takimi nazwami jak zdjęcie rentgenowskie czy rentgenogram, w skrócie nazywane RTG. Jest to badanie obrazowe, którego efektem jest obraz dwuwymiarowy. Polega na naświetlaniu wybranego rejonu ciała wiązką promieni rentgenowskich. Promienie te wytwarzane są przez urządzenie zwane lampą rentgenowską i przenikają one częściowo przez ciało pacjenta, a następnie padają na tzw. błonę rentgenowską, która jest rodzajem błony fotograficznej czułej na promienie RTG. Obraz tworzy się dzięki temu, że różne tkanki w różnym stopniu pochłaniają promienie rentgenowskie, zwane również promieniami X.
Do badania RTG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Sam przebieg badania polega na odpowiednim ułożeniu prześwietlanej części ciała.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa bardzo krótko.
Rezonans magnetyczny, czyli RM lub MRI, (magnetic resonance imaging) jest jedną z technik diagnostyki obrazowej, szeroko stosowanej w medycynie. Rezonans magnetyczny umożliwia w sposób nieinwazyjny badanie wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu (kości, tkanek miękkich, mózgu, serca, kanału szkieletowego).
Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym. W zależności od badanego obszaru, procedura trwa średnio od 15 do 45 minut. Pewnym dyskomfortem jest przebywanie w pozycji nieruchomej, we wnętrzu aparatu skanującego, szczególnie dla osób dotkniętych klaustrofobią. Nad pacjentem przez cały czas czuwa personel medyczny i ma z nim stały kontakt. Badanie powinno być przeprowadzone na czczo – co najmniej przez cztery godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz napoi. Osoby przyjmujące stale leki lub insulinę, mogą o określonej porze je przyjąć, nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania. W niektórych przypadkach przed badaniem RM podawany jest kontrast.
Badanie tomografii komputerowej polega na wykonaniu kilku zdjęć przy użyciu promieni rentgenowskich. Głowica aparatu tomograficznego krąży w okolicy określonych partii ciała pacjenta, wytwarzając promieniowanie. Daje to możliwość wykonania wielu zdjęć na różnorodnych płaszczyznach oraz warstwach. Uzyskany obraz przekazywany jest następnie do komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem. Fotografowana partia ciała pacjenta widoczna jest w technice 2D, bądź 3D.
Warto wiedzieć, że w trakcie wykonywania tomografii komputerowej istotne jest pozostanie w bezruchu. W przeciwnej sytuacji powstałe artefakty mogą mieć wpływ na prawidłową ocenę i sam wynik badania.
Aby badanie tomografem przebiegło prawidłowo, należy się odpowiednio przygotować. Osoby, którym zlecono tomografię powinni zjeść ostatni posiłek przynajmniej sześć godzin przed wykonaniem badania. Co więcej – na dzień, bądź na dwie godziny przed tomografią powinno się przyjąć duże ilości płynów. Na badanie należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, także poprzednio wykonywanych tomografii.
Samo badanie nie trwa zbyt długo – najczęściej 10-15 minut.