Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Zespół mnogich wyrośli chrzęstno – kostnych

( eng. Multiple Hereditary Exostoses, MHE )

Mnogie wyrośla chrzęstno-kostne (MHE ang. multiple hereditary exostoses) to choroba uwarunkowana genetycznie, która objawia się występowaniem licznych wyrośli chrzęstno-kostnych, czyli twardych, dobrze wyczuwalnych guzków w obrębie wszystkich kości. Najczęściej występują one w kończynach górnych i dolnych, a także w miednicy, łopatkach i żebrach, a ich liczba, wielkość i rozmieszczenie jest różnorodne u poszczególnych osób. Zespół mnogich wyrośli chrzęstno-kostnych nie tylko powoduje bezpośrednie uszkodzenie stawów, wpływając na długość czy kształt kości, ale także doprowadza do ograniczenia ruchomości przez skrócenie, wygięcie i deformacje kości.

Mnogie wyrośla chrzęstno-kostne – leczenie

U osób z MHE często obserwuje się rozbieżność długości kończyn. Kość udowa jest dotknięta schorzeniem dwa razy częściej niż kość piszczelowa. Zespół mnogich wyrośli chrzęstno–kostnych może powodować deformacje o charakterze szpotawości bądź koślawości kolan. Zabiegi korygujące te odchylenia to hemiepifizjodeza, czyli połowicze zablokowanie chrząstki wzrostowej i dalszy jej kontrolowany wzrost. W przypadku bardziej zaawansowanych zaburzeń osi, a także u osób dorosłych zastosowanie może mieć wydłużenie kości i korekcja kąta za pomocą aparatu zewnętrznego. W leczeniu problemów ze stawem skokowym może być pomocne chirurgiczne usunięcie wyrośli, natomiast problemy z kością udową mogą być leczone przez osteotomię kości udowej (przecięcie kości) lub poprzez usunięcie wyrośli z szyjki kości udowej.

W Paley European Institute ortopedia dziecięca stoi na niezwykle wysokim poziomie. Naszym pacjentom oferujemy zabiegi przeprowadzane przez specjalistów wyszkolonych przez znanego na całym świecie Doktora Drora Paley. Dzięki temu masz gwarancję, że nie tylko prawidłowo rozpoznamy mnogie wyrośla chrzęstno-kostne, ale także ich leczenie będzie niezwykle skuteczne.

Zabiegi:
Resekcja/ wycięcie wyrośli
Korekcja osi kończyny
Rekonstrukcja kończyny górnej

Pacjent, 14 lat

MHE

  • Resekcja/ wycięcie wyrośli
Pacjent, 14 lat

Pacjent, 14 lat

MHE

  • Resekcja/ wycięcie wyrośli
Pacjent, 14 lat

Umów się na wizytę w European Paley Institute!