Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10
Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.
Osseointegracja to nowatorska i rewolucyjna technologia dla osób po amputacji kończyny górnej lub dolnej, która oferuje innowacyjne rozwiązanie dla pacjentów, u których występuje słabe dopasowanie kończyny z lejem. Jej zadaniem jest przywrócenie mechanicznej osi kończyny do warunków sprzed amputacji.
Implant do osseointegracji sztywno mocuje się w kończynie bez niepożądanego ruchu, co minimalizuje tarcie oraz zapewnia pacjentowi dużą swobodę i komfort.
Osseointegracja jest wykonywana podczas jednego lub dwóch oddzielnych zabiegów. Wszystko zależy od predyspozycji pacjenta. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi kanał kostny jest przygotowywany do umieszczenia implantu, który jest następnie mocno w niego wciskany. Służy to uzyskaniu początkowej stabilności, która umożliwi rozpoczęcie fizjoterapii znacznie szybciej. Podczas zabiegu zbędne tkanki miękkie i tłuszcz są usuwane, aby zminimalizować odległość kości od skóry i zmniejszyć ryzyko powikłań. Grupy mięśni są ustawiane tak, aby prawidłowo funkcjonowały w nodze, natomiast warstwa powięziowa tkanki miękkiej jest zbliżona do kości. Następnie tworzony jest okrągły otwór w skórze u podstawy kikuta, powyżej czubka implantu. Przez ten otwór adapter zostanie połączony z implantem, co umożliwi zewnętrzne zamocowanie pozostałych elementów i kończyny protezy.
Ta technologia została zapoczątkowana w latach 90. i stała się możliwa tylko dzięki ścisłej współpracy między lekarzami i inżynierami. Wszystko po to, by pomóc pacjentom odzyskać swobodę ruchów bez bólu.
Dziś technologia wciąż się rozwija. Powłoki powierzchniowe osadzone są w antybakteryjnych nanocząsteczkach, a w pełni konfigurowalne implanty drukowane w 3D nadal poprawiają wyniki badań klinicznych i zmniejszają powikłania.
Postęp technologii sprawił, że zastosowanie osseointegracji jest również możliwe dla amputacji poniżej łokcia i poniżej kolana, a także amputacji palca.
Twórcą osseointegracji jest prof. Munjed Al Muderis – australijski chirurg ortopeda. Dziś ma on na swoim koncie ponad 700 zabiegów zakończonych sukcesem. Do tej pory operował głównie w Australii, jednak dzięki współpracy z Paley European Institute Pacjenci z Europy będą mogli skorzystać z tego zbiegu.