Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej

( Congential pseudarthrosis of the tibia, CPT )

Staw rzekomy kości piszczelowej (CPT) to niezwykle rzadkie schorzenie, którego cechą charakterystyczną jest specyficzne wygięcie kości piszczelowej. Przyczynia się ono do złamania kończyny oraz utworzenia stawu rzekomego. Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej może rozwinąć się przed urodzeniem lub pojawić się w późniejszym etapie życia dziecka. Szacuje się, że schorzenie występuje u 1 na 190 000 osób. Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej często związany jest z nerwiakowłókniakowatością typu 1 (NF1), a prawie połowa chorych cierpi jednocześnie na neurofibromatozę. W przypadku tego schorzenia wczesna diagnoza jest niezwykle ważna. Im dziecko jest starsze, tym nie tylko staw rzekomy kości piszczelowej ma bardziej uciążliwe objawy, ale także zwiększa się ryzyko, że leczenie okaże się nieskuteczne. Może to spowodować m.in. konieczność amputacji kończyny.

Staw rzekomy kości piszczelowej – jak leczyć?

Rozumiejąc: czym staw rzekomy kości piszczelowej jest, można się skupić na tym, czy da się go wyleczyć. Jest to możliwe! Staw rzekomy kości piszczelowej to poważne schorzenie, które wymaga leczenia. Do momentu złamania polega na unieruchomieniu kończyny ortezą (z objęciem kolana i uda), po złamaniu konieczne jest leczenie operacyjne. W Paley European Institute wykonujemy protokół cross union, którego skuteczność wynosi 100% oraz wydłużanie kończyn. W ramach ortopedii dziecięcej i leczenia stawu rzekomego kości piszczelowej oferujemy także fizjoterapię przed i pooperacyjną. Zapraszamy do kontaktu!

Zabiegi:
Protokół cross union
Wydłużanie w wadach wrodzonych: aparaty zewnętrzne lub gwoździe PRECICE

Pacjent, 3 lata

Obustronny, wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej

  • Protokół cross union
Pacjent, 3 lata

Pacjentka, 6 lat

Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej

  • Protokół cross union
Pacjentka, 6 lat
Publikacje:

O chorobie: Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej

CONGENITAL PSEUDARTHROSIS OF THE TIBIA

Congenital Pseudarthrosis of the Tibia (…)

Congenital pseudarthrosis of the tibia: biological and biomechanical considerations (…)

Cross-Union Surgery for Congenital Pseudarthrosis of the Tibia


Umów się na wizytę w European Paley Institute!