Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Historia Tomka – mózgowe porażenie dziecięce (MPD)

Tomek wraz z Rodziną przez cały czas walczył o swoją sprawność, jednak prawdziwy przełom nastąpił, gdy trafił do Paley European Institute. To dopiero nasi lekarze dali nadzieję na to, że będzie mógł samodzielnie chodzić.

Dzięki swojemu uporowi, wsparciu bliskich i przyjaciół, a także wiedzy i umiejętnościom naszych specjalistów dziś Tomek bez problemu chodzi po górach!

 

Rodzice Tomka dowiedzieli się o Paley European Institute na forum rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i tak trafili na pierwszą konsultację z doktorem Michałem Deszczyńskim. W przypadku Tomka, który zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym doszło do deformacji układu kostnego kończyn dolnych. Stopniowo Tomek coraz bardziej skarżył się na ból nóg, a także coraz trudniej przychodziło mu stawianie kolejnych kroków. Poza deformacjami kości trudności przysparzały mu także postępujące napięcie w obrębie mięśni i stawów. Nerw strzałkowy Tomka był tak krótki, że chłopiec nie był w stanie zginać ani prostować w pełni kolan.

Już po pierwszej operacji – jednoczasowej derotacji kości udowych i piszczelowych z uwolnieniem poszczególnych mięśni i tkanek miękkich, Tomek wyprostował kolana, a przez to zyskała cała sylwetka. Kolejnym elementem poddanym leczeniu operacyjnemu były stopy chłopca, kiedy to nasz zespół przeprowadził rekonstrukcję stawu skokowego. Dzięki tym dwóm zabiegom i intensywnej rehabilitacji Tomek w kolejne wakacje wyruszył wraz z rodzicami w polskie Tatry i dotarł tam, gdzie do tej pory było to dla niego możliwe wyłącznie na wózku inwalidzkim.

Operacja jest tylko jednym z elementów leczenia. Jej uzupełnieniem, ale tak naprawdę najważniejszą częścią jest codzienna rehabilitacja, która pozwala utrwalić efekt operacji i nauczyć nowego prawidłowego wzorca chodu.