Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Historia Klaudii – mózgowe porażenie dziecięce

Klaudia jest dziewczynką z mózgowym porażeniem dziecięcym. Od urodzenia zmagała się ze wzmożonym napięciem mięśni kończyn dolnych i górnych. W wyniku uszkodzenia mózgu podczas porodu u Klaudii rozwinęło się wzmożone napięcie mięśniowe, szczególnie w lewej stronie ciała. W ciągu kilku lat dziewczynka odbyła konsultacje w polskich i zagranicznych ośrodkach oraz systematycznie uczęszczała na fizjoterapię.

 

Niezbędne okazało się przeprowadzenie operacji, aby Klaudia mogła bez bólu wykonywać codzienne czynności. Podczas konsultacji w Paley European Institute mama Klaudii poznała cały plan leczenia oraz możliwe scenariusze postępowania dotyczące fizjoterapii pooperacyjnej. Przy wsparciu amerykańskiego zespołu polscy lekarze wykonali kompleksową operację kończyny dolnej, która trwała kilka godzin.

 

Po operacji Klaudia rozpoczęła intensywną fizjoterapię, której podstawowym celem jest wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy i wzorców ruchowych. Szczególnie ważne są mięśnie pośladkowe. „Od czasu operacji oraz fizjoterapii zmieniło się u Klaudii to, że jej stan nie tylko fizyczny, ale również psychiczny się poprawił. Klaudia była wcześniej bardziej zamkniętym dzieckiem, przeżywającym w sobie, martwiąca się tym, co ją dalej czeka. Teraz jest pogodnym dzieckiem, ma więcej siły do walki. Przede wszystkim nie poddaje się, walczy o siebie. Ona zawsze była zawziętą dziewczynką, ale teraz, widząc te wszystkie efekty po operacji, to jak chodzi, ma prostą nóżkę, to bardziej ją mobilizuje do tego, żeby jeszcze sięgać po większe cele” – opowiada Magdalena Sobczak, mama Klaudii.

 

Przed Klaudią jeszcze około 2 lata intensywnych ćwiczeń, które pozwolą jej osiągnąć najlepsze efekty. Z dumą obserwujemy, że dzięki swojej determinacji i motywacji do pokonywania trudności oraz przy wsparciu lekarzy i fizjoterapeutów z Paley European Institute, jest coraz bliżej spełnienia swoich marzeń, by zostać weterynarzem i skoczyć ze spadochronem.