Skontaktuj się z nami: + 48 22 150 15 10

Nie udało Ci się dodzwonić? Nasz zespół właśnie rozmawiał z pacjentami. Prosimy zostaw swoje zapytanie a oddzwonimy na pewno, by ustalić, jak możemy Ci pomóc.

Historia Janka – złuszczenie głowy kości udowej (SCFE)

Przedstawiamy Wam historię Janka – chłopca, u którego w wieku 9 lat zdiagnozowano złuszczenie głowy kości udowej (SCFE). Polega ono na oddzieleniu się fragmentu głowy kości udowej na poziomie chrząstki wzrostowej, które zazwyczaj spowodowane jest zaburzeniami krążenia w okolicy chrząstki lub urazem stawu biodrowego.

W większości przypadków przyczyny występowania SCFE są nieznane. NIektórzy autorzy określają jednak czynniki ryzyka oraz współistniejące choroby. Wśród nich wymienia się m.in.: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, małą aktywność fizyczną, otyłość, a także zaburzenia hormonalne lub zespoły genetyczne.

Dr Paley, Deszczyński i Albrewczyński przeprowadzili interwencję chirurgiczną – otwartą repozycję złuszczonej głowy zmodyfikowaną metodą Dunna. Operacja zakończyła się sukcesem i już po kilku dniach chłopiec rozpoczął intensywną rehabilitację. 

Dzisiaj Janek może normalnie chodzić, biegać, uprawiać sporty i cieszyć się życiem.